Erişilebilirlik

Sarkozy İçin Yolsuzluk Davasından 3 Yıl Hapis Cezası


Fransa eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, nüfuzunu kullanarak, hakkındaki Bettencourt yolsuzluk davası sırasında, avukatı Thierry Herzog aracılığıyla, yargıtay hakimi Gilbert Azibert'ten, davayla ilgili gizli bilgileri almaya çalışmak suretiyle, "nüfuzunu kötüye kullanma ve yolsuzluk" suçundan 1 yılı kapalı, 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Hakim, Sarkozy'nin bu bir yılı, evinde, elektronik bileklikle geçirmesine karar verdi. Sarkozy'nin hapis cezasının iki yıllık dönemi ise tecilli. Sarkozy'nin avukatı Jaqueline Laffont, Sarkozy'nin de kararı temyiz edeceğini açıkladı.

Sarkozy’nin partisi Cumhuriyetçiler’den davaya eleştiri yağdı.

Paris Adliyesi 32. Ceza Dairesi, uzun zamandır beklenen ve eski Cumhurbaşkanı Sarkozy'nin siyasi geleceğini de yakından etkileyecek "telefon dinleme skandalı" ile ilgili kararını açıkladı. Davanın 3 sanığı Sarkozy, Thierry Herzog ve Gilbert Azibert, karar duruşmasında hazır bulundu. Mahkeme heyeti, Sarkozy ile avukatı Herzog ve hakim Azibert'i "Mesleki gizliliği ihlal etmek ve yolsuzluktan" suçlu buldu. Mahkeme, "Delillerin ve tanıklıkların sonunda, bir yolsuzluk anlaşması yapıldığının tespit edildiğine" hüküm getirdi.

Nicolas Sarkozy, beraatiyle sonuçlanan Bettencourt yolsuzluk davası sırasında nüfuzunu kullanarak, avukatı Thierry Herzog aracılığıyla, temyiz mahkemesi hakimlerinden Gilbert Azibert'ten, davayla ilgili gizli bilgileri almaya çalışmaktan yargılandı. Sarkozy'nin bu yardımı karşılığında, Azibert'e Monaco'da prestijli bir görev sözü verdiği de iddia edildi.

Tartışmalı dava

İddialar, soruşturma hakimlerinin, Bettencourt davası sırasında Sarkozy ve avukatı Herzog'un telefonlarını dinlemesiyle ortaya çıkmıştı.

"Paul Bismuth" adındaki eski bir okul arkadaşının adına bir telefon kartı alarak avukatıyla gizli görüşen Sarkozy'nin telefonda, Azibert'e yeni görev verilmesi konusunu görüştüğü tespit edildi. Ancak, Azibert'in yeni bir göreve atanmaması nedeniyle dava pek çok hukuk çevresi tarafından eleştirilmiş, üstelik "bir avukat ve müvekkilinin özel görüşmelerinin yasadışı dinlendiği" öne sürülmüştü.

Kasım sonu ve Aralık ayı başında üç hafta süren "gizli dinleme" davası boyunca, Nicolas Sarkozy, avukatı Herzog ve hakim Azibert'in avukatları, "Sarkozy'ye karşı politik bir dava güden hakimlerin, yasadışı dinleme yoluyla fantaziler ürettiği ve olmayan bir atama nedeniyle eski Cumhurbaşkanını suçlamaya çalıştıklarını" savundu. Avukatlar, elde hiçbir delil olmadığı için 3 sanığın da suçsuz olduğuna karar verilmesini talep etti.

Ancak duruşmaların tamamlanmasının ardından savcılık, Nicolas Sarkozy hakkında 2 yılı kapalı olmak üzere 4 yıl hapis cezası verilmesini istedi. Savcının istediği cezayı hafifleten mahkeme, sanıklar arasında bir ‘yolsuzluk anlaşması’ yaptığının anlaşıldığına hüküm getirerek, her 3 sanığa da 1 yılı kapalı olmak üzere 3 yıl hapis cezası verilmesini kararlaştırdı.

Avukat Thierry Herzog ve yargıç Gilbert Azibert, duruşma salonu çıkışında kararı temyiz edeceklerini açıklarken, Sarkozy adliye binasını açıklama yapmadan terketti.

Fransız sağı şokta

Mahkeme kararının ardından Fransız mekez sağ partisi Cumhuriyetçi (LR) milletvekillerinden tepki yağdı. Sarkozy’nin arkasında olduklarını açıklayan vekiller, "kararla Fransız yargısının büyük bir yara aldığını" açıkladı. Muhafazakar ve aşırı sağ partiler de yargıçların sağcı politikacılara dönük acımasız bir inatlaşma içinde olduklarını" dile getirdi. LR milletvekili Constance Le Grip, "Sarkozy’yi aşağılamak için böyle bir karar alındı. Orantısız ve yargının acımasızca Sarkozy’nin üzerine gittiğini gösteren bir karar. Çok ağır bir karar. Bu kararı, yargı adına çok üzücü buluyorum" dedi.

Sarkozy’nin eşi şarkıcı Carla Bruni de, İnstagram hesabından, Sarkozy ile bir fotoğrafı eşliğinde, "Ne kadar anlamsız ve acımasız bir karar, aşkım. Kavga devam edecek, gerçekler gün ışığına çıkacak" dedi.

Cumhuriyet tarihinde ilk

Sarkozy’nin kapalı hapis cezasına çaptırılması Beşinci Cumhuriyet tarihinde bir ilki oluşturuyor. Sarkozy'den önce, sadece eski Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, 2011 yılında, Paris Belediyesi'nde partilileri çalışıyor göstermekten, iki yıl "tecilli" hapis cezasına çarptırılmıştı. Sağın lideri olarak 2007 ile 2012 yılları arasında cumhurbaşkanlığı görevini yürüten Sarkozy, birbiri ardına aklandığı yolsuzluk iddiaları nedeniyle, 2016 yılında partisindeki önseçimleri kaybetmişti. Siyasetten çekildiğini açıklasa da hala partisi üzerindeki ağırlığı devam eden ve “sağın doğal adayı” olarak g,rülen 66 yaşındaki Fransız siyasetçi’nin 2022 yılında yeniden Cumhurbaşkanı adayı olup-olmayacağını bu davaların sonucu belirleyecek.

İki ayrı yolsuzluk davası sırada

Sarkozy hakkında 15 gün sonra, seçim kampanyasında yolsuzluk yaptığı iddiasıyla açılan ve Bygmalion adı verilen yeni bir yolsuzluk davası başlıyor. Eski Cumhurbaşkanı, ayrıca eski Libya lideri Muammer Kaddafi'den, seçim kampanyası sırasında, çantalar içinde nakitle yasadışı yardım aldığı" iddialarıyla ayrı bir davadan da yargılanacak.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 2 Temmuz-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:03 0:00
XS
SM
MD
LG