Erişilebilirlik

Sarkozy'den Netanyahu'ya Çağrı


Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’yu telefonla arayarak uluslararası soruşturma komisyonunu kabul etmesi çağrısında bulundu. Sarkozy, Fransa’nın da komisyonda yer almaya hazır olduğunu söyledi.Uluslararası soruşturma talebini reddeden İsrail’in üzerindeki baskılar artıyor. Amerika ve BM’den sonra, kendisine Ortadoğu'da daha güçlü bir rol arayan Fransa da, İsrail’e Mavi Marmara saldırısının uluslararası bir komisyonca soruşturulmasını kabul etmesi çağrısında bulundu. Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’yu telefonla arayarak, "İnanılır ve tarafsız bir uluslararası soruşturmayı kabul etmelerini" istedi. Sarkozy Netanyahu’ya "Bir an evvel Gazze’ye uygulanan İsrail kuşatmasının sona ermesi, İsrail’in güvenliğini tehdit etmeyen ancak Filistin yönetimine de saygılı acil bir çözüm bulunması gerektiğini" söyledi. Nicolas Sarkozy, Türk, İsrail ve Amerikalı yetkililerin yer alması öngörülen komisyona Fransa’nın da katılmaya hazır olduğunu dile getirdi.

Fransa’nın önerisine İngiltere’den de destek geldi. Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner, İngiliz meslektaşı William Hague ile Paris’te biraraya geldi. İki bakan, İsrail’e bir an evvel soruşturmayı kabul etmesi çağrısında bulundu.

Dün akşam Paris’te Dışişleri Bakanlığı’nda Hague ile biraraya gelen Kouchner, uluslararası soruşturmayı kabul etmesinin İsrail’in çıkarına olduğunu söyledi. Kouchner, Avrupa Birliği olarak, gerekirse, Mısır ile Gazze arasında yer alan Refah sınır kapısındaki ticari gemilerin geçişini kontrol edebileceklerini de vurguladı.

Birleşmiş Milletler, İsrail saldırısının ardından 1 Haziran tarihinde olağanüstü toplanarak, konuya ilişkin bir uluslararası soruşturma komisyonu kurulmasını kararlaştırmıştı. Komisyona, Yeni Zelanda eski Başbakanı Geoffrey Palmer’ın başkanlık etmesi, komisyonun İsrail, Türk ve Amerikalı yetkililerden oluşturulması öngörülmüştü. Pazar günü bu karar için toplanan İsrail hükümeti, uluslararası soruşturma önerisini reddetmişti.

İlgili bağlantılar

XS
SM
MD
LG