Erişilebilirlik

Sarkozy’ye Bir Haftada İkinci Dinleme


Fransa eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy

Daha önce özel danışmanı tarafından gizli görüşmeleri kaydedildiği ortaya çıkan Fransa eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin bu sefer de, eski Libya lideri Muammer Kaddafi’den seçim yardımı aldığı iddialarını araştıran savcılarca dinlendiği ortaya çıktı

Sarkozy’nin, Yargıtay savcılarından Gilbert Azibert’i terfi vaadiyle ikna ederek kendisinden yasadışı bir şekilde bilgi sızdırdığı iddia edildi. Fransa tarihinde ilk kez bir cumhurbaşkanı ve bakanları için görevinden sonra dinleme kararı alınması ülkede şok etkisi yarattı.

Hafta başında en yakın danışmanının, pek çok özel görüşmesini yüzlerce saat boyunca gizlice kaydettiği skandalı ile sarsılan Sarkozy, hafta sonunu yeni bir “devlet skandalı” iddiasıyla kapattı.

Le Monde gazetesinin L’Oreal ve Karaçi skandallarını da ortaya çıkaran araştırmacı gazetecileri Fabrice L’Homme ve Gerard Davet’nin haberine göre, ‘Kaddafi’den aldığı iddia edilen milyonlarca Euro’luk seçim yardımı’ Nisan 2013 tarihli soruşturması çerçevesinde savcılar, Sarkozy ile en yakın iki kurmayını dinlemeye aldı. Bu iki kişinin içişleri eski bakanları Brice Hortefeux ve Claude Gueant ile avukatı Thierry Herzog olduğu açıklandı.

Ancak bir süre sonra Sarkozy’nin telefonda son derece ketum olduğunu fark eden savcılar, başka bir isim üzerine aldığı telefonla avukatı Thierry Herzog ile konuştuğunu fark etti.

Termal kür ile ödüllendirilen köstebek

Bunun üzerine Avukat Herzog ile telefon görüşmelerine yoğunlaşan soruşturma savcıları Serge Tournaire ve René Grouman, Yargıtay’daki köstebeğin, başsavcıya bağlı olarak çalışan, Sarkozy’nin avukatı Herzog’un da yakın arkadaşı Gilbert Azibert olduğunu tespit etti.

İddiaya göre, Monaco Devleti’ne hukuk danışmanlığı için başvuruda bulunan Azibert, terfi karşılığında çok az kişinin erişim sahibi olduğu soruşturmaya ait gizli bilgileri Herzog’a aktardı. Azibert’in Monaco’nun lüks oteli Hotel de Paris’te termal bir kür ile de ödüllendirildiği iddialar arasında yer aldı.

Avukat ve savcıların bürolarına baskın

Bunun üzerine bilgi sızdıran savcı ve avukatları kapsayan ayrı bir soruşturma daha açıldı. Polis, önceki gün Azibert ve Herzog’un bürosuna ayrı ayrı baskınlar düzenledi. Baskınlarda her ikisinin de telefon defterleri, ajandaları ve cep telefonlarına el konuldu. Soruşturma çerçevesinde polis, Yargıtay’da görev yapan çok sayıda hakim ve savcıyı tanık olarak dinlemeye hazırlanıyor.

Sarkozy’nin avukatı Herzog, yine Le Monde gazetesine verdiği demeçte suçlamaları reddetti, isim vermeden Hollande’ı kastederek, “Bu müvekkilime yönelik siyasi bir linç planıdır” dedi. Sosyalist Parti ise, olayın bir “Devlet skandalı” olduğunu savunarak, “Bu olay, Sarkozy’nin devlet yönetme anlayışının nasıl olduğunu açıkça gözler önüne sermektedir. Ayrıca bunu cumhurbaşkanlığı sona erdikten sonra da sürdürdüğü görülmüştür. Bu bir devlet skandalıdır” dedi.

Adı yeniden yoğun bir şekilde skandallarla anılmaya başlayan Sarkozy, hakkındaki en ağır dosya olduğu söylenen L’Oreal dosyasından aklandıktan sonra siyasete dönmeyi planlıyordu. Ancak hakkında açılan bu soruşturmada sonuç Sarkozy aleyhine çıkarsa, siyasete geri dönme ihtimali tümüyle ortadan kalkacak.
XS
SM
MD
LG