Erişilebilirlik

Sarkozy Resmen Aday


Sarkozy Resmen Aday

Fransa’da cumhurbaşkanlığı yarışı resmen başladı, ilk tura 67 gün var

Fransa’da Nisan ve Mayıs aylarında iki turlu olarak yapılacak cumhurbaşkanlığı yarışı, Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin adaylığını açıklaması ile resmen başladı. Sarkozy, ilk kez açtığı Twitter hesabından, “Büyük randevu bu akşam saat 20.00’de” mesajıyla beklenen adaylık sinyalini veren Sarkozy, akşam da TF1 ekranlarından aday olduğunu duyurdu. Sarkozy’nin en zorlu rakibi tüm anketlerde birinci görünen sosyalistlerin adayı François Hollande olacak.

Fransa’nın en çok izlenen özel kanalı TF1’dan adaylığını açıklamayı tercih eden Sarkozy, ana haber bülteninde sunucunun “aday mısınız?” sorusuna, “Evet adayım. Çünkü Fransızlara söylemek istediklerim ve önerilerim var” dedi. Fransa’nın güçlü olursa ve kendisine yeni dünyada yer almasını sağlayacak bir seçim yaparsa kendini koruyabileceğini vurgulayan Sarkozy, “Dünyada yeni bir dönem başlıyor. Ama bir şey aynen devam edecek. O da, Fransa dünyadaki yarışın dışında kalmayacak. Ülkemiz, bulunduğu yeri korumak için her şeye sahiptir. Değişiklikler yapmaya devam etmeliyiz. Biz yaptık, Emeklilik reformu, üniversite reformu... Uyguladığımız reformlar yeni yeni etkisini göstermeye başladı. Biz gelirsek buna devam edeceğiz” dedi.

“Beş sene yetmedi”

Sarkozy göreve yeniden gelirse sözü halka vereceklerini de açıklayarak, işsizlik reformu ile yabancılara seçme hakkı tanınması konusunu referanduma götüreceklerini teyit etti. Sarkozy, Reformlara başladık ve daha önce eşi görülmemiş bir kriz nedeniyle tam anlamıyla yapamadık. Ama herşey 5 senede yapılamaz” diyerek, “Beni seçerseniz reformlara devam ederim” mesajı verdi.

Cumhurbaşkanı Sarkozy, Annecy kentinde düzenlenecek mitingde ilk kez “aday Sarkozy” olarak partililerin karşısına çıkacak. Pazar günü de Marsilya’da partililerle bir araya gelerek ilk büyük mitingini gerçekleştirecek.

Anketlerde yükseliş bekliyor


Sarkozy, Şubat ayı sonuna kadar cumhurbaşkanı adayı olarak kalma hakkı olmasına rağmen, yarışa erken başlamayı tercih ederek seçimlerin ilk turundan 67 gün önce adaylığını açıkladı. Tüm kamuoyu yoklamaalarında sosyalist rakibi Hollande’ın bir hayli gerisinde çıkan Sarkozy, böylece açığı bir an evvel kapatmayı hedefliyor.

Elysee sarayında ‘şok öneriler getirecek vurucu bir ekip” kuran Sarkozy, adaylığının açıklanmasıyla anketlerde yükselmeyi planlıyor.

“Cumhurbaşkanı aday’dan, aday cumhurbaşkanına”


Sarkozy’nin adaylık açıklamasına aynı saatlerde Rouen kentinde katıldığı mitingden yanıt veren zorlu rakibi PS’li François Hollande, “Ne büyük açıklama, cumhurbaşkanı aday idi, şimdi aday cumhurbaşkanı oldu. Ne haber ama, ne büyük sarsıntı, ne büyük sansasyon!” dedi. Merkez sağ cumhurbaşkanı adayı MODEM Genel Başkanı François Bayrou, “Sarkozy’nin açıklamalarının en çarpıcı yanı, 5 sene once aday olurken de aynı kelimeleri, aynı örnekleri, aynı cümleleri kurdu. Aylardır aynı şarkıyı dinledik. Üstelik ülkenin bu kadar kötü sonuçlar veren bir yönetimden çıktığı bu durumda, sanırım bilan, cumhurbaşkanının sözlerinden daha güçlü” diye konuştu. Anketlerde soluğu Sarkozy’nin ensesinde görünen aşırı sağ Front National lideri Marine Le Pen de, “Sanki karşımızda bütün numaralarını bildiğimiz ve kostümünden sarkan, gizli sandığı iplerini gördüğümüz bir büyücü vardı” yorumunu yaptı.

XS
SM
MD
LG