Erişilebilirlik

Sarkozy Aşırı Sağ'a Göz Kırpıyor


Fransa’da seçimin ilk turunu ikinci bitiren Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, yeniden seçilebilmek için aşırı sağ seçmenden destek istedi.

Aşırı sağ seçmene saygı gösterilmesini gerektiğini belirten Sarkozy göçmen ve güvenlik konularında sert tutum izleyeceği sözüverdi.

Sosyalist aday Francois Hollande ilk turda oyların yüzde 28,6’ını, Sarkozy ise yüzde 27,2’sini topladı.

Aşırı sağcı aday Marine Le Pen ise beklenmedik bir başarı göstererek yüzde 17.9 oranında oy alarak ilk turu üçüncü sırada bitirdi.

İlk tura katılan diğer adaylar elenirken Sarkozy ve Hollande ikinci tur için 6 Mayıs’ta karşıkarşıya gelecek.

Siyasi gözlemciler Hollande’nin, yeniden seçilebilmek için aşırı sağ oyların en az dörtte üçünü ve merkezci aday Bayrou’nun oylarının üçteikisini alması gereken Sarkozy’e kıyasla ikinci turda daha çok oy potansiyeline sahip olduğunu söylüyor.

Son anketlere göre yüzde 48 ile yüzde 60 arasında aşırı sağ seçmen Sarkozy’e oy verebileceğini söylerken, merkezci oyların ise iki aday arasında yarıyarıya bölündüğü görülüyor.. Komünistlerden yeşillere kadar tüm merkez sol seçmen şimdiden ikinci turda Hollande’ı destekleyeceğini ilan etmiş bulunuyor.

2007 yılından beri iktidarda olan Cumhurbaşkanı Sarkozy, Fransa’nın bütçe açığını azaltmayı amaçlayan sert kemer sıkma önlemleri nedeniyle eleştirilere uğruyordu.

Sosyalist aday Hollande seçilirse geliri 1,3 milyon doların üzerinde olan kişilerin vergi oranını yüzde 75’e yükselteceğini söylüyor.

Seçimlerin ilk turunda katılma oranının yüzde 80’ini geçtiği açıklandı.


XS
SM
MD
LG