Erişilebilirlik

Sarkisyan: “Türkiye'yle Protokolleri Sonlandıracağız“


72. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda dünya liderlerine hitap eden Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, konuşmasında Türkiye'yle ilgili açıklamalarda bulundu.

Türkiye’yle ilişkilerin normalleştirilmesini öngören iki protokolü, Ankara bir adım atmazsa ‘hükümsüz’ ilan edeceklerini açıklayan Sarkisyan, "Türk hükümeti bu protokolleri sonsuza dek rehin tutabileceğini ve sadece kendilerine göre en elverişli fırsatta onaylamayı düşünürse hata eder" dedi.

Ekim 2009'da Zürih'te dışişleri bakanlarınca imzalanan protokoller, Ankara'yla Erivan arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasını ve sınırın açılmasını öngörüyordu. Ancak iki ülke de protokolleri onaylamış değil.

Erivan Ankara'nın onay sürecini Dağlık Karabağ krizinde bir anlaşma koşuluna bağladığını öne sürüyor.

Türkiye ise Ermenistan Anayasa Mahkemesi'nin aldığı bir kararla önkoşullar ve sınırlayıcı hükümler koyarak protokollerin ruhunu bozduğunu söylüyor.

Ankara'nın bu iddialarını BM kürsüsünde reddeden Sarkisyan, “Ermenistan iki protokolü hükümsüz ilan edecek zira Ankara uygulamada herhangi bir olumlu adım atmada sürekli olarak başarısız“ dedi.

Sarkisyan 2018 baharına bu faydasız protokoller olmadan gireceklerini kaydetti.

Sarkisyan ayrıca Azerbaycan hükümetini, Dağlık Karabağ halkının kendi geleceklerine istedikleri şekilde karar verme hakkını tanımaya ve buna saygı duymaya çağırdı.

Bu yılın Şubat ayında Dağlık Karabağ'ı kontrol eden ayrılıkçılar bir referandum düzenlemiş ve bölgenin adını 'Artsakh Cumhuriyeti' olarak değiştirmişti.

Dağlık Karabağ, Azerbaycan toprakları içinde ancak bölgenin yönetimi, savaşın bittiği 1994'ten bu yana Ermeni ayrılıkçıların ve Ermeni ordusunun elinde.

XS
SM
MD
LG