Erişilebilirlik

Sarı Yelekliler 22'inci Kez Macron'u Protesto Etti


Toulouse'ta göstericiler polisle çatıştı

Fransa hükümtinin akaryakıt vergilerine getirdiği zamlara karşı 17 Kasım'da başlayan ve giderek Cumhubaşkanı Emmnuel Macron'a karşı bir harekete dönüşen Sarı Yelekliler, 22'inci kez sokaklara çıkarak hükümeti protesto etti. Beş aydır süren gösterilerin merkez üssü, Sarı Yelekliler'in 22'inci eylemin başkenti olarak seçtikleri Toulouse kenti oldu.

Cumhubaşkanı Macron, hafta başında Sarı Yelekliler eylemlerinin uzaması üzerine onların taleplerini dinlemek üzere tüm ülkede başlattığı ulusal büyük tartışma toplantılarının ardından uygulayacağı reformları açıklayacak. Sarı Yelekliler, Macron'un açıklamasından yalnızca bir kaç gün önce hükümete "güçlü bir mesaj vermek" için yeniden tüm ülkede eylem yaptı.

Cumhurbaşkanı Macron'un onaylayarak yürürlüğe koyduğu sert gösteri ve yürüyüş yasasının gölgesinde gerçekleşen eylemlerde, sert şiddet olaylarına sahne olan Paris'in Champs Elysees caddesi, Touluse'un Capitol Meydanı gösterilere yasaklandı.

Toulouse kentinde öğle saatlerinde toplanan Sarı Yelekliler'e, yürüyüş başladıktan yalnızca bir saat sonra, anarşist grup Black Blocs militanları, siyah kıyafetleri ve maskeleriyle katılınca, göstericiler ve polis karşı karşıya geldi. Barikat kurarak, çöp bidonlarını ateşe veren göstericilere polis, göz yaşartıcı gaz ile müdahale etti. Eyleme katılan bir grup ise, sert cisimler atarak, inşaat makinalarını ve araçları ateşe vererek polisle çatıştı. Özellikle, yasaklanan Capitol meydanına girmeye çalışan göstericiler ile polis arasındaki çatışmalar saatler boyunca sürdü.

Paris'te ise sakin başlayan eylemlerde, hükümet ve sistem karşıtı sloganlar atarak ilerleyen göstericiler, "İklim acil", "Macron istifa", "Macron, senin açıklamalarından hiçbir şey beklemiyoruz", "Meclis feshedilsin, söz halka verilsin" pankartları taşıdı. Yürüyüşün sonunda Republique Meydanı'nda toplanan eylemcilerle polis arasında yaşanan küçük çatışmalar ve polisin yer yer göstericileri dağıtması için gaz bombası kullanması dışında sert bir çatışma yaşanmadı. Başkentte güvenlik önlemi amacıyla yapılan kontrollerde 15 kişi gözaltına alındı.

Toulouse ve Paris kentlerinde polis ve Sarı Yelekliler arasındaki kovalamaca ve gergin saatler akşam 20.00'ye kadar devam etti.

Öte yandan, aralarında Uluslararası Af Örgütü (AI), Attac, SOS Racisme'in de aralarında bulunduğu 50 kadar sivil toplum örgütü de, gösteri yasasını sertleştiren hükümeti protesto ederek, "gösteri ve yürüyüş özgürlüğü" için Republique Meydanı'nda eylem yaptı.

Fransa'nın Marsilya, Bordeaux, Montpellier, Lille, Grenoble kentlerinde düzenlenen eylemler de olaysız sona erdi.

İçişleri Bakanlığı, Fransa genelindeki eylemlere 31 bin kişinin katıldığını, Paris'te bu sayının 5 bin olduğunu açıkladı. Geçtiğimiz hafta aynı saate katılım rakamı 6 bin 300 olarak açıklanmıştı.

Gözler Macron'un açıklamasında

Fransa'da önümüzdeki hafta başında Cumhurbaşkanı Macron, ülke tarihindeki benzeri görülmeyen uzun süreli eylemlere imza atan Sarı Yelekliler'in taleplerine yanıt niteliğindeki köklü reformları açıklayacak. Yaklaşık 2 aydır tüm ülkede "Ulusal Büyük Tartışma" toplantıları düzenleyen Macron, "vergi adaleti, daha fazla demokrasi, daha çok sosyal hizmet" beklentisi içindeki Sarı Yelekliler'İn taleplerine yanıt niteliğindeki reformları anlatacak.

Macron'un açıklamasının ardından yapılacak 23'üncü Sarı Yelekliler eyleminin daha çok ses getirmesi bekleniyor. Daha Macron açıklamadan, hareketin sosyal medya platformlarındaki adreslerinden büyük eylem çağrısı yapılmaya başlandı bile.

Sosyal medya üzerinden 23'üncü eylemin başkenti seçilen Paris'teki eylem çağrılarına binlerce kişi katılacağını bildirdi.

XS
SM
MD
LG