Erişilebilirlik

Sarı Yelekliler 18'inci Eylemde Paris'i Savaş Alanına Çevirdi


Fransa'yı aylardır sarsan Sarı Yelekliler hareketinin 18'inci eyleminde başkent Paris, adeta savaş alanına döndü. Sarı Yelekliler'in bazı liderleri, hem Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron tarafından yürütülen "Ulusal Büyük Tartışma" toplantılarının sona ermesi, hem de eylemlerin dördüncü ayına girmesi nedeniyle, herkesi Paris'te eylem yapmaya çağırdı. Göstericiler arasına karışan bir grup radikal eylemci, polisle çatıştı, bankaları ateşe verdi, mağazaları yağmaladı. Olaylarda 230 kişi gözaltına alındı.

Sabahın erken saatlerinde Sarı Yelekliler, Champs Elysees caddesinin tepesindeki, artık hareketin sembolik eylem alanına dönüşen Zafer Takı önünde toplanmaya başladı. Yaklaşık 8 bin kişi caddeyi daha erken saatlerde tümüyle doldururken, polis, kalabalık arasında bin 500 kişilik radikal bir grubun bulunduğu uyarısı yaptı.

Eylemler sakin başlarken, siyah kıyafetler ve maskelerle eyleme katılan radikal bir grup, Zafer Takı'nın hemen yanındaki Fransa'nın en büyük şirketlerinden Publicis'e ait Drugstore mağazasının tüm vitrinlerini kırdı ve mağazayı yağmalamaya başladı. Zafer Takı'na açılan Ternes sokağında bir banka tümüyle ateşe verildi. Gruba, haftalardır süren eylemler ve şiddet olayları sonucu radikalleşen bazı Sarı Yelekliler de katıldı.

Sarı Yelekliler 18'inci Eylemde Paris'i Savaş Alanına Çevirdi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:44 0:00

​Caddenin hemen aşağısında Eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin seçilmesini kutladığı sembolik bir mekan olan Fouquet's adlı restorantın vitrinleri kırıldı, içerisi yerle bir edildi.

Finans dünyasını, politikacıları ve medyayı hedef alan Sarı Yelekliler, gazete bayilerini, büyük markalara ait mağazaları ve bankaları ateşe verdi.

Polis aracına saldırıldı

Mac Mahan meydanında bir polis aracına saldırıldı. Göstericilerin kendilerine doğru koştuğunu gören polisler, aracı geri vitese alarak kaçmaya çalışsa da 15 kadar gösterici, araca yumruk ve tekmelerle saldırdı. Araç içindeki polisler güçlükle göstericilerin arasından aracıyla kaçmayı başardı.

Champs Elysees caddesindeki Hugo Boss, Longchamp, Bulgari, Gap, Svarovski, Apple ve Nespresso mağazaları da şiddet eylemlerinden nasibini alırken, Paris Saint Germain (PSG) takımının satış mağazası ve hemen yanındaki sinema binasını polis korudu. Olaylar sonunda cadde üzerindeki mağazaların yarıdan fazlası tahrip edildi.

Caddeye açılan tüm sokak girişlerini kapatan polis, yağma ihtimaline karşı vitrinleri kırılan mağazaları koruma altına aldı.

​Banka binasında alevler

Ateşe verilen bir bankanın bulunduğu bina alev alınca, itfaiye ekipleri bankanın hemen üzerinde yer alan bir apartman dairesinde sıkışan bir anne ve bebeğini alevler arasından kurtardı, bina tümüyle tahliye edildi.

Bankaların yanı sıra, Champs Elysees caddesi üzerindeki 4 gazete bayisi de ateşe verildi.

İçişleri Bakanlığı rakamlarına göre, Paris’teki eylemlere 32 bin 300 kişi katıldı. Geçtiğimiz hafta bu rakam 28 bin 800’e kadar gerilemişti. Yalnızca Paris’te katılım sayısı 10 bini geçerken, Toulouse, Bordeaux, Dijon kentlerinde de kitlesel eylemler gerçekleşti.

Eylemlerin güvenliği için Paris’te görev alan 5 bin polis, göstericileri dağıtmak için göz yaşartıcı gaz, plastik mermi ve tazyikli su kullandı. Tüm cadde çıkışlarını çeviren polis, 230 kişiyi göz altına aldı.

İçişleri Bakanı Christophe Castener, 8 bin gösterici arasına katılan bin 500 kişilik radikal bir grubun yıkıp dökmeye, kırmaya gelen profesyonel radikaller olduğunu belirterek, "Polise, bu gruplara olabilecek en kararlı şekilde yanıt verilmesi talimatı verdim. Bu şiddet kabul edilemez. Ultra-radikaller meydanda, Paris'i korumak istiyorum" dedi.

Paris savaş alanı, Macron kayakta

Gösteriler sırasında Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Pirene Dağları’nda kayağa gitmesi de sosyal medyada tepki çekti.

Tepkiler üzerine, Elysee Sarayı’ndan Macron’un kayak tatilini kısa keserek, Cumartesi akşamı Paris’e döneceği açıklandı.

Sarı Yelekliler eylemler sırasında "Herkes polisten nefret ediyor", "Macron sen bittin, halk sokağa çıktı", "Macron istifa" sloganları attı.

Paris’te aynı anda Çevre eylemi

Bu arada polis şiddetini kınamak üzere yapılan bir çağrı üzerine bir başka grup da, Champs Elysees caddesi yakınlarındaki Madeleine bölgesinde toplandı.

Aynı anda Opera Meydanı’nda derneklerin çağrısı üzerine Çevre eylemi yapıldı. Çatışmalara sahne olan Champs Elysees’deki eyleminin tersine, barışçıl bir atmosferde geçen Çevre eylemine 45 bin kişi katıldı.

XS
SM
MD
LG