Erişilebilirlik

Şanlıurfa’da 5 Bin Yıllık Oyuncak Bulundu


Şanlıurfa’da yapılan arkeolojik kazılarda, bir mezar içinde 5 bin yıl öncesine ait bir oyuncak araba bulundu. Arabanın Sümer Uygarlığına ait izler taşıdığı belirtildi.

Şanlıurfa Müzesi ile Harran Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen kazının adresi Eyyubiye ilçesine bağlı Soğmatar Köyü oldu. Bölge, Mısır’daki Firavundan kaçan Hz. Musa'nın çiftçilik yaptığı ve köy içerisindeki kuyulardan birini asası ile açtığına inanılan bir yer olarak biliniyor.

Köyün ortasında bulunan bir höyüğün Kalkolitik Dönemden kaldığına işaret eden uzmanlar Soğmatar’ın milattan önceki dönemlerde kurulduğunun ipuçlarını buldu. Yapılan araştırmalara göre Soğmatar, M.S. 2. YY’da bir Pagan dininin merkeziydi. Bunun en önemli işareti, dinin baş tanrısı Mare-lahe’yi temsil eden ve kutsal tepe olarak bilinen açık hava mabedinin, yerleşim düzeninin merkezi olması olarak açıklandı.

Bölgede yapılan kazılarda ise eski uygarlıklara ait önemli eserler bulundu. Mezarlık alanında yapılan kazılarda bir mezar odasında 5 bin yıl öncesinden kalma bir oyuncak araba bulundu. Kazı Başkanı Şanlıurfa Müze Müdürü Celal Uludağ, oyuncağın dönemin yaşam tarzına ait önemli bilgiler verdiğini söyledi. Uludağ, “Mezarlık alanında, K29 diye numaralandırılan mezar odasında, dolgu toprağı eleme çalışmaları esnasında, pişmiş topraktan yapılmış Sümer Uygarlığı’nın savaş arabasının minyatür modeli bulundu. Bulunan eser Yakındoğu’da M.Ö. 3. binyılının başlarından M.Ö. 2. binyılının ortalarına kadar kullanım gören, Sümer Uygarlığı’na ait önemli kültürel öğelerden biridir. Bu eserin bulunması, bölge arkeolojisi açısından ayrıca önem taşımaktadır. Dört tekerleği ve kasasıyla birlikte ele geçmiş olan ve çocuklar tarafından oyuncak olarak kullanıldığı düşünülen minyatür arabanın mezar içerisinde bulunması, ölümden sonraki yaşam inancına göre mezara ölü hediyesi olarak bırakıldığını göstermekle birlikte, oyun ve oyuncak kültürünün sadece dünyevi yaşamla ilişkili olmadığını, aynı zamanda ölümden sonraki yaşam içerisinde de yerinin olduğunu göstermesi açısından büyük önem taşımaktadır.Dönemin estetik ve sanat anlayışının izlerini taşıyan eser Türkiye’nin en büyük müze kompleksi olan Şanlıurfa Arkeoloji Müzesinde sergilenecektir ”dedi.

Bronz çağına ait bugüne kadar bulunabilen az sayıdaki oyuncaklardan biri olan antik arabanın zamanın şartlarına göre iyi bir durumda olması dikkat çekiyor. Oyuncak arabanın o dönemlerde erken yaşta ölmüş olan bir yönetici çocuğuna ait olduğu düşünülüyor.

XS
SM
MD
LG