Erişilebilirlik

Şangay'a İçme Suyu Sağlayan Nehirden Çıkarılan Ölü Domuz Sayısı Artıyor


Huangpu Nehri'nden çıkarılan ölü domuz sayısının 6 bini bulduğu bildiriliyor

Çin’in finans merkezi Şangay’a temiz su sağlayan nehirden çıkarılan ölü domuz sayısı 6 bini buldu.

Ölü domuzların kentin ana içme suyu kaynağına nasıl karıştığı henüz bilinmiyor.
Çin devlet medyası Huangpu Nehri’nden çıkarılan ölü domuz sayısının iki günde iki kat arttığını, nehirde ölü domuz arama çalışmalarının devam ettiğini bildiriyor.

Şangay’da yetkililer, kulaklarına takılı etiketlere göre bazı domuzların, çok sayıda domuz çiftliğine sahip olan komşu Zhejiang bölgesinden suya karıştığını söylüyor. Ancak Zhejiang bölgesi veterinerlik dairesi yetkililerine göre kulak etiketleri hayvanların sadece nerede doğduklarını belgelediği için domuzların suya nerede karıştıklarını henüz anlaşılmış değil.

Nasıl öldüğü tam olarak bilinmemekle birlikte sudan çıkarılan domuzlara yapılan testlerde bazı hayvanların domuzlarda sık görülen ancak insanlara bulaşmayan bir hastalık taşıdıkları anlaşıldı.

Şangaylı yetkililer, ölü domuzların kentin içme suyu rezervlerini kirletmediğini bildiriyor. Huangpu Nehri, 20 milyon nüfusun dörtte birine içme suyu sağlıyor.

Arıtılmayan kanalizasyon sistemlerinin, kimyasal atıkların ve tarlalarda kullanılan gübrelerin neden olduğu su kirliliği, Çin’de çok ciddi bir sorun. Çin Hükümeti, su altyapısını geliştirmek için önümüzdeki 10 yıl içinde 850 milyar dolar harcamayı planlıyor.
XS
SM
MD
LG