Erişilebilirlik

Sanal Saldırılar Amerikan Ekonomisini Tehdit Ediyor


Amerikan hükümeti tarafından hazırlanan bir rapora göre, bilgisayar korsanları son dönemde Amerikan ekonomisini hedef alıyor. Siber saldırıların geldiği ülkelerin başında Çin geliyor.

Amerikan medyasına Pazar günü geç saatlerde dağıtılan ‘Ulusal İstihbarat Öngörüleri’ başlıklı rapora göre, bilgisayar korsanları siber saldırılarında, enerji, finans, iletişim teknolojileri, uzay çalışmaları ve otomotiv sektörlerini hedef aldı.

Bu saldırıların Amerikan ekonomisine her yıl milyarlarca dolara mal olduğu tahmin ediliyor. Ancak saldırı mağduru her firma bilgi vermediğinden asıl zararı kestirmek güç.

Merkezi Hawaii'deki düşünce kuruluşu Pasifik Forum yöneticisi Brad Glosserman, pek çok sektörün bu saldırılara maruz kalmaya müsait olduğundan, sanal casusların hangi kanaldan sızdığını belirlemenin güç olduğunu söylüyor: “Saldırılar giderek artıyor. Tekrar belirteyim, biz nereden geldiğini tahmin etmeye çalışıyoruz sadece. Finans sektörünün zaaflarından dolayı bu tahminlerin doğru olduğunu düşünüyorum ama bu tür güvenlik boşlukları tüm Amerikan ekonomisinde var. Pek çok kişi bu saldırıları açıklamak konusunda çekimser. Ya haberleri olmadığı için, ya da güvenlik zaaflarını dışa vurmamak için.”

Beyaz Saray, siber saldırılara karşı yeni önlemler almayı planlıyor, bu önlemler arasında yeni ticari kısıtlamalar ve vize uygulamaları da var. Washington Post gazetesine göre, Başkan Barack Obama bu hafta içinde özel sektörün korsanlardan korunmasını amaçlayan siber güvenlik konulu bir kararname yayınlayacak.

Gazeteye göre raporda ayrıca, ekonomik istihbarat amaçlı siber saldırıları kullanan ülkeler arasında Rusya, İsrail ve Fransa gibi da yer alıyor.

Çin Dışişleri Bakanlığı suçlamaları “asılsız ve sorumsuz” diye niteleyerek reddetti.

Yorumları oku (1)

Bu forum kapatıldı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 25 Haziran-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:16 0:00
XS
SM
MD
LG