Erişilebilirlik

Sanal Gerçeklikle Dişçilik Eğitimi


Sanal Gerçeklikle Dişçilik Eğitimi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:34 0:00

Dişçilik mesleğini icra etmekle bir dişçilik öğrencisi olarak pratik yapmak arasında büyük fark vardır. Şimdi sanal gerçeklik sayesinde dişçilik eğitimi alanlar, meslekleriyle ilgili bilgilerin pratiğini artık çok daha kolay bir şekilde yapabiliyor. Karışık gerçeklik teknolojisi, sanal dünyayla gerçek dünyayı biraraya getiriyor.

Karışık gerçeklik dünyasında pratik yapan dişçi adayı öğrenciler için en büyük fark, hastanın sızlanıp şikayetçi olmaması.

Bu sürecin bir parçasıysa dişçilerin eğitimde kullandıkları yapay kafa.

Kafa, sanal gerçeklik gözlükleri olmadan fazla anlam ifade etmiyor.

Sanal gerçeklik gözlüğünü taktığınızdaysa arttırılmış gerçeklik süreci başlıyor. İşte karşınızda gerçek bir insan, gerçek bir ağız.

Haruo Morita, ”Umarım bu teknoloji öğrencilere daha çok görsel bilgi verir ve ameliyatlar sırasında nelere dikkat etmeleri gerektiğini anlamalarına yardımcı olur. Ağzın zor görülen noktalarıyla ilgili bilgiler var. Ders kitapları bu bilgileri içermez” diyor.

Tasarımcılar bu eğitim programı sayesinde dişçilik öğrencilerinin hastaların yanında kendilerini daha rahat hissedeceklerini umuyor.

Tsutomu Kubota, ”Genellikle hastaların röntgen ve muayene sonuçlarına bakıp verileri karşılaştırarak nasıl bir tedavi uygulamamız gerektiğine karar veririz. Bu süreç, deneyim, önsezi ve beceri ister. Ancak bu teknoloji, herkesin aynı verileri görmesini ve güvenli bir tedavi yöntemi uygulanmasını sağlıyor” diyor.

Tasarımcılar, sanal gerçeklik simülasyonunun ilk kez arttırılmış gerçeklikle başarılı bir şekilde birarada kullanıldığının altını çiziyor.

Uzmanlar, iki yıl içinde bu teknolojiyi üniversite ve hastanelere sunmayı planlıyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’ın Florida’daki Evine FBI Baskını - 9 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:40 0:00
XS
SM
MD
LG