Erişilebilirlik

Samsung Note 7’leri Geri Toplatıyor


Samsung mobil teknolojileri firmalarının yöneticisi Koh Dong-jin, müşterilerin telefonlarının ne zaman satın alındığına bakılmaksızın yenisiyle değiştirileceğini açıkladı.

Hangi telefonların patlama riski bulunduğunu teşhis edemeyen Samsung, tüm sattığı Note 7 ürünlerini geri toplama kararı aldı.

Aralarında Güney Kore ve Amerika’nın da bulunduğu 10 ülkede Note 7’ler raflardan kaldırılıyor.

Koh Dong-jin, telefonlara pil tedarik eden iki firma bulunduğunu ve bunlardan birinin ürettiği pillerin arızalı olduğunu bildirdi. Koh bununla birlikte firmanın adını açıklamadı, arızanın “ufak” olduğunu söylemekle yetindi.

Bazı Note 7 sahipleri, telefonlarının alev aldığını ya da şarj sırasında patladığını bildiriyor. Sosyal medya siteleri de çok sayıda yanmış Note 7 fotoğraf ve videolarıyla doldu. Samsung, Güney Kore ve diğer ülkelerde toplam 35 olayı doğruladı.

Pillerin patlamasının yaralanmaya yol açmadığı kaydediliyor.

19 Ağustos’ta piyasaya sürülen Note 7’ler, tüm dünyada bir milyondan fazla sattı. Envanterde ise 2,5 milyon telefon daha var. Koh, yalnızca müşterilerin elindekiler değil, envanterlerde bulunan telefonların da yenileriyle değiştirileceğini açıkladı.

Samsung ayrıca telefonların değişimine iki hafta sonra başlayacaklarının tahmininde bulunuyor.

Çin, bu karardan etkilenmedi. Samsung, Çin’de satılan telefonlarının pillerinin başka bir şirket tarafından üretildiğini bildirdi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’a FBI Aramasında Nükleer Belge İddiası - 12 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:57 0:00
XS
SM
MD
LG