Erişilebilirlik

'Şam'la Görüşmelerin Yürümemesinden Rusya Sorumlu'


Suriye’nin kuzeyinde Kürtler’in kontrolundaki bölgelerde Suriye hükümeti ve Kürtler arasında bir anlaşma yapılmasına yönelik görüşmeler askıya alındı. Reuters haber ajansına konuşan Kürt yetkililer bu durumun sorumlusu olarak Rusya’yı gösteriyor.

Kürt yetkililer ABD’nin Suriye’den çekileceğini açıklamasının ardından Şam yönetimiyle anlaşma çabalarını bu yıl arttırmıştı. Kürtler Moskova’yla yapacakları anlaşma çerçevesinde kontrol ettikleri bölgelerde özerkliklerinin tanınmasını umuyorlar.

Ancak anlaşma için girişimlerin başlamasından bu yana bölgedeki tablo önemli şekilde değişti. Washington Suriye’den tamamen çekilmek yerine bazı askerlerini tutma kararı aldı. Suriye hükümetiyse Kürtler’in hükümet egemenliğine girmeyi reddetmesi halinde askeri operasyon yapabileceği tehditleri savurdu.

Suriyeli Kürt yetkili Badran Jia Kurd, görüşmelerin bir yere varmadığını söyledi ve “Ruslar kendilerinin yürütmesi gereken girişimi durdurdu ve Şam’la görüşmeler başlamadı. Rusya hala bu iş üstünde çalıştığını söylüyor ancak faydasız” ifadelerini kullandı.

Suriye’nin büyük kısmında Esat’a karşı savaşan isyancıların aksine Suriyeli Kürt gruplar Esat’a düşman değiller ve amaçlarının devletin bütünlüğü içinde özerk bir bölge oluşturmak olduğunu söylüyorlar.

Ancak Şam, Kürt grupların istediği özerkliğin fazla olduğunu düşünüyor. Suriye Savunma Bakanı geçen ay yaptığı açıklamada Kürtler tarafından yönetilen bölgelerin devletin egemenliğine boyun eğmemesi halinde bu bölgelerin zorla alınacağını söylemişti.

Suriye’de ABD askerlerinin varlığı Kürt gruplar için bir koruma şemsiyesi oluşturmuştu. ABD, Kürtler’i Esat’tan ve Suriye’deki Kürt grupları ulusal güvenliğine tehdit olarak gören Türkiye’den koruyordu.

"Rusya'nın Türkiye ile ortak çıkarları anlaşmanın önüne geçti"

Jia Kurd, Rusya için Türkiye’yle olan çıkarlarının Şam’la Kürtler arasında yapılacak bir anlaşmanın önüne geçtiğini ve Rusya’nın Türk tarafıyla birçok kez görüşme yapmasının ardından, Şam ve Kürtler arasında oynaması gereken rolü oynamadığını kaydetti. Yetkili bu durumun Kürtler ve hükümet arasında diyaloğu engellediğini söyledi.

Son olarak Türkiye ve Rusya Suriye’nin kuzeyinde Kürtler’in kontrolundaki Tel Rıfat bölgesinde ilk ortak devriyeye faaliyetini hayata geçirmişti.

Türk yetkililer Afrin’den sonra Tel Rıfat’ta da operasyon yürütülmesini ve Azez ile Afrin arasında sıkışan bölgenin YPG’den temizlenmesini istiyordu.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Moskova ve Ankara arasında geçen yıl imzalanan anlaşma uyarınca Türkiye ve Rusya arasında Suriye’nin kuzey batısında cihatçıların kontrolundaki İdlib bölgesinde ortak devriye yürütüleceğini açıklamıştı.

XS
SM
MD
LG