Erişilebilirlik

SAMER'in Seçmen Araştırması


İstanbul'da geçen ay sonu yolsuzlukları ve hükümeti protesto eden göstericlier
ANKARA -Siyasal ve Sosyal Araştırmalar Merkezi'nce İstanbul ve İzmir'de düzenlenen araştırma ile yerel seçimler için nabız tutuldu. Araştırma sonuçlarına göre, Aralık ayı itibariyle İstanbul'da ağırlıklı olarak Aleviler'in Mustafa Sarıgül'e ve ekonomik durumları yetersiz nüfusun Kadir Topbaş'a oy verme eğiliminde oldukları belirlendi.

Koç Üniversitesi öğretim üyesi ve Siyasal ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (SAMER) Akademik Danışma Kurulu üyesi Yrd.Doç.Dr. Erdem Yörük’ün koordinatörlüğünde İstanbul ve İzmir'de yerel seçimler, din, ideoloji, muhafazakarlık, etnisite, göç ve Gezi protestolarıyla ilgili yürütülen kapsamlı anket çalışması sonuçları geçtimiz gün açıklandı.

SAMER'in saha çalışmasını 7 Aralık'ta bitirdiği için 17 Aralık'ta kamuoyuna yansıyan yolsuzluk ve rüşvet soruşturması öncesindeki toplumsal eğilimleri kapsıyor. Araştırma sonuçlarına göre, Aralık ayı itibariyle İstanbul'da AKP ile BDP/HDP oy oranında artış olacak. CHP'de pek fazla değişim olmadığı ve MHP'nin ise oy oranında azalma gözlendi. İzmir'de ise genel olarak oy oranlarında değişiklik saptanmadı

İstanbul'da Büyükşehir Belediye Başkanlığı yarışı açısından ise Aralık ayında, ''Mustafa Sarıgül en çok orta ve üst sınıflardan, Kadir Topbaş en çok alt sınıflardan, Sırrı Süreyya Önder’in ise en çok orta ve alt sınıflardan oy alacağı görülüyor'' denildi.

Ekonomik koşullar yerel seçimi nasıl etkileyecek?

Türkiye ve hane ekonomisi hakkında olumlu düşünenlerde ise, AKP'ye oy verme eğilimi görüldü. Ekonomik açıdan ülke ve aile ekonomisinin iyi yönde gittiği görüşünde olanlardan CHP'ye oy verilmediği belirlendi. BDP/HDP'ye oy verme eğilimi açısından ise Kürt yoksulları arasında ekonomide istikrar sağlandığı düşüncesindekilerin AKP'yi tercih ettiği kaydedildi.

İstanbul'un yüzde 6.88'inin sosyal yardım aldığı da tespit edildi. Kentte sosyal yardıma ihtiyaç duyanların yüzde 26'sının Kürt olduğu belirtiliyor. Ekonomik durumdan memnun olanlar gibi sosyal yardıma alanların ilk tercihi de AKP oluyor.

Aralık ayı itibariyle sosyal yardım alanların yüzde 61'i Kadir Topbaş (AKP), yüzde 25'i Mustafa Sarıgül (CHP) ve yüzde 9.21'i Sırrı Süreyya Önder (BDP/HDP) lehinde oy kullanacağını açıkladı. Bunun yanı sıra İstanbul'da yeşil kartlı dolayısıyla yoksulluk alt sınırı altında yaşadığı devlet eliyle tespit edilmiş nüfus oranı ise yüzde 2 olarak ifade edildi.

Etnik ve dini kimlik yerel seçimi nasıl etkileyecek?

SAMER'in araştırmasında, kent nüfusuna etnik ve dini kimlikleriyle ilgili sorular da yöneltildi. İstanbul'un yüzde 16.98'i, İzmir'in ise yüzde 11.39'u Kürt olduğunu söyledi.
İstanbul'un yüzde 5.34'ü ve İzmir'in yüzde 7.34'ü Alevi olduğunu açıkladı. Aralık ayı itibariyle İstanbul'daki Aleviler'in yüzde 8.13'ü AKP adayı Kadir Topbaş'a, yüzde 73.2'si CHP'li Mustafa Sarıgül'e ve yüzde 16.2'si ise BDP/HDP adayı Sırrı Süreyya Önder'e oy vereceğini kaydetti. Aleviler'in genel seçimler için tercihi ise, yüzde 12.35 AKP, yüzde 71.27 CHP ve yüzde11.05 BDP/HDP olarak tespit edildi.

Dikkat çekici bir başka araştırma sonucu ise, başörtüsüyle ilgili oldu. İstanbul'da kadınların yüzde 51.6'sı ve İzmir'de kadınların yüzde 43.9'u başını örttüğünü dile getirdi. Araştırma sonuç raporunda, şunlar vurgulandı:
''Başörtülü kadınların yüzde 55’i AKP’ye, yüzde 7.2’si CHP’ye, yüzde 3.1’i MHP’ye, yüzde 2.77’si BDP’ye oy vereceğini söylüyor. Toplam yüzde 30.84’u kararsız görünüyor. Vatandaşların üçte biri kendilerini bir kutba yerleştirirken, dörtte biri kendilerini ortada görmektedir. AKP seçmeni İslam tarafına, CHP ve BDP/HDP seçmeni laik tarafa yönelmiş, MHP seçmeni ortada kalmıştır.''

Zorunlu göç faktörü nasıl etkileyecek?

SAMER'in araştırma sonuçlarına göre, İstanbul nüfusunun yüzde 1.52'si zorunlu göçe maruz kaldı. Bu oran itibariyle İstanbul'da yaşayan 210 bin kişi zorunluluk nedeniyle Türkiye'nin en kalabalık metropolüne göç etmiş görünüyor. Yerel seçimlerde, etnik köken açısından Kürtler'in yüzde 70'i Sırrı Süreyya Önder'e (BDP/HDP), yüzde 26'sı Kadir Topbaş'a (AKP) ve yüzde 4.3'ü Mustafa Sarıgül'e (CHP) oy vereceğini söyledi. İzmir'de ise nüfusun yüzde 1.61'sinin zorunlu göçe maruz kaldığı belirlendi. İzmir'e zorunlu göç edenlerin yüzde 87'si BDP/HDP'ye, yüzde 13'ü AKP'ye oy vereceğini açıkladı.

Gezi eylemleri etkileyecek mi?

SAMER'in araştıma sonuçlarına göre, İstanbul’da 18 yaş üzeri nüfusun yüzde 16.28’i Gezi eylemlerine katıldığını dile getirdi. Bu sonuç itibariyle İstanbul'da 18 yaş üstü 1 milyon 530 bin kişi tarafından Gezi eylemlerine katılım gösterdiği açıklandı.
İzmir’de 18 yaş üzeri nüfusun yüzde 17.96’sı Gezi eylemlerine katıldığını ifade etti. Bu durumda Gezi eylemlerine 500 bin kişilik destek olduğunu belirtildi.
  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 19 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:35 0:00
XS
SM
MD
LG