Erişilebilirlik

Şam: ‘İsrail Hava Saldırısı Engellendi’


Suriye devlet medyası hava savunma sistemlerinin Şam’ın güneyinde uluslararası havaalanı yakınlarına yönelik İsrail hava saldırısını püskürttüğünü belirtti.

Suriye devlet televizyonu hava savunma sistemlerinin saldırının amacına ulaşmasını engellediğini kaydetti. Açıklamada, İsrail’in Şam Uluslararası Havaalanı bölgesine 6 füze fırlattığı, 5’inin imha edildiği, birinin de boş bir alana yönlendirildiği kaydedildi.

Başkentte yaşayanlar Pazar sabah saatlerinde 5 patlama sesi duyduklarını kaydetti. Bunun, hava savunmalarının havaya fırlatılmasının çıkardığı ses olduğu tahmin ediliyor.

Suriye devlet medyası İsrail uçaklarının son dönemde Suriye’nin iç bölgelerine saldırı için Lübnan hava sahasını kullandığını belirtiyor.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu da daha önce ülkesinin Suriye’de İran’la ve Hizbullah’la bağlantılı olan yüzlerce hedefi vurduğunu açıklamıştı.

Şam’ın açıklamasına karşı konuyla ilgili olarak İsrail’den henüz bir açıklama gelmiş değil.

Bununla birlikte İsrail ordusu daha sonra yaptığı açıklamada, Iron Dome adlı savunma sisteminin Golan tepelerinin kuzey bölümünden fırlatılan bir roketi etkisiz hale getirdiğini belirtti.

Pazar erken saatlerde de Şam’ın güneyinde yol kenarına yerleştirilmiş bomba patladı. Patlamada ölen ya da yaralanan olmadı. Devlet medyası bombanın hedefinin bölgedeki askeri kontrol noktası olduğunu kaydetti.

XS
SM
MD
LG