Erişilebilirlik

Şam Heyeti BM Temsilcileriyle Görüştü


Suriye’de yedi yıldır devam eden çatışmaları sona erdirmeyi amaçlayan barış görüşmelerinin sekizinci turu Salı günü Cenevre'de başladı. Suriye hükümeti delegasyonu ise BM arabuluculuğundaki görüşmelere ilk kez bugün gecikmeli olarak katıldı.

Hükümet delegasyonu, Riyad'da muhalifler tarafından 22-23 Kasım tarihleri arasında yapılan konferansın sonuçlarını protesto amacıyla görüşmelere gecikmeli katılacağını açıklamıştı. Riyad'daki konferansın kapanış bildirisinde hükümetle Cenevre'de koşulsuz doğrudan görüşmeler yürütülmesi çağrısı yapılmış ve Suriye Devlet Başkanı Beşar Esat'ın siyasi geçiş sürecinin başında iktidardan ayrılması gerektiği belirtilmişti. Suriye hükümeti ise Esat'ın Suriye'nin geleceğindeki rolü ile ilgili tartışmaya girmeyi reddediyor.

Suriye hükümeti yetkilileri Cenevre’de BM temsilcileriyle ve BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura ile bir araya geldiler.

Görüşmeler gelecek haftaya uzayabilir”

BM arabuluculuğunda yapılan görüşmelerin önceki yedi turunda az gelişme kaydedilirken sekizinci tur görüşmelerde ülkedeki iç savaşı sona erdirme konusunda ilerleme kaydedilmesi umuluyor.

De Mistura da görüşmelerin ardından atmosferin yapıcı ve profesyonel olduğunu söyledi ve görüşmelerin gelecek haftaya uzayabileceğini aktardı.

Muhalefet Esat’a baskı yapılmasını istiyor

Öte yandan Suriye muhalefeti Rusya ve diğer devletlerin Beşar Esat’a altı ay içinde bir siyasi çözüme ulaşılması için baskı yapmalarını istedi.

Muhalefet grubunun temsilcisi Nasr Hariri, “Hiçbir gelişme sağlanmadan bir siyasi geçiş sürecinden konuşmak hem bizim güvenimizi hem de halklarımızın bize ve sürece olan inancını sarsacaktır” dedi.

2012’den bu yana devam eden görüşmelerin sonuncusu Temmuz’da yapılmıştı. İlk görüşmeler Suriye Devlet Başkanı Beşar Esat’ın görevine devam edip-etmeyeceği konusunda kilitlenmiş, Suriye hükümeti ve muhalifler arasında büyük anlaşmazlıklar yaşanmıştı.

XS
SM
MD
LG