Erişilebilirlik

Salihi: ‘Herkesi Razı Edecek Yeni Bir Kerkük İdaresi Kurulması Lazım’


Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşat Salihi Kerkük’ün kontrolunun tamamen Irak ordusunda olduğunu bildirdi. Amerika’nın Sesi’nin Kerkük'te ulaştığı Salihi, Irak güçlerinin özellikle önceden Türkmen köylerini kontrol altına aldığını söyledi.

Peşmerge’nin hiçbir direniş göstermediğini kaydeden Salihi, bunun yerine PKK’nın Kerkük caddelerinde polise direndiğini söyledi. Salihi, çatışma sonunda “bazı PKK’lıların kaybolduğunu, bazılarının da öldüğünü” belirtti.

Kerkük’ten çok sayıda sivilin çıktığını kaydeden Irak Türkmen Cephesi Başkanı, bu sivillerin çoğunun Kürtler olduğunu söyledi.

Salihi: ‘Herkesi Razı Edecek Yeni Bir Kerkük İdaresi Kurulması Lazım’
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:23 0:00

Kentteki Türkmenler'in Irak ordusunun girişini kutladığını belirten Salihi, caddelerin Türkmen bayraklarıyla süslendiğini kaydetti.

Kerkük'te Sevinç Gösterileri
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:41 0:00

Salihi, bununla birlikte Kerkük’te herkesin razı edilmesi gerektiğini vurguladı.

“Gelecekte yeni bir Kerkük idaresi kurulması lazım” diyen Erşat Salihi, ortak bir irade oluşturulması için hep birlikte hareket edilmesi gerektiğini söyledi.

Irak Türkmen Cephesi Başkanı, “Kerkük’e gelen projenin herkesi razı etmesi lazımdır. Araplar'ı da Türkmenler'i de Kürtler'i de, Hristiyanlar'ı da. Bizim önerimiz Kerkük federe yapıda olsun, onun içinde bir meclis kurulsun, o meclisin içinde eşit bir şekilde Türkmenler, Araplar, Kürtler temsil edilsin, geçici bir meclis. Ondan sonra seçimler olacaktır. Seçimler neticesinde yeni üyeler seçilecek, yeni planlar yapılacak” dedi.

Salihi, olaylar sırasında Irak Türkmen Cephesi’nden bir komutanın da Peşmerge tarafından şehit edildiğini, son günlerde 10-15 kadar şehit verdiklerini de söyledi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’a FBI Aramasında Nükleer Belge İddiası - 12 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:57 0:00
XS
SM
MD
LG