Erişilebilirlik

Salih Müslim’den Rakka’nın Geleceğiyle İlgili Yeni İddia


PYD lideri Salih Müslim, Reuters haber ajansına verdiği demeçte, “Rakka’nın IŞİD militanlarından geri alınmasından sonra Suriyeli Kürtler ve müttefikleri tarafından kurulan özerk yönetim sistemine katılması bekleniyor” iddiasını dile getirdi.

Salih Müslim, Rakka’nın IŞİD’den alınmasının ardından halkının geleceğine karar vereceğini ama kendisinin şehrin “demokratik federal” sisteme katılacağını düşündüğünü söyledi.

Müslim, “Biz bunu bekliyoruz çünkü bizim projemiz bütün Suriye için ve Rakka bunun parçası olabilir” dedi. Reuters’a telefonla konuşan Müslim, “Bizim tek üzerinde durduğumuz konu Rakka halkının her konuda kendi kararını vermesi” ifadelerini kullandı.

Müslim, Rakka’nın “dost ellerde” olması gerektiğini aksine bir durumun bütün Suriye için özellikle de Suriye’nin kuzeyi için tehlike oluşturacağını da kaydetti.

Federal demokratik sistemin, Kürtler tarafından ülkenin kuzeyinde oluşturulan üç otonom bölge üzerinde kurulması hedefleniyor.

Amerika destekli Kürt ve Arap ittifakından oluşan Suriye Demokratik Güçleri, Rakka’yı IŞİD militanlarından almak üzere başlattıkları harekatı sürdürüyor.

YPG, Suriye’nin kuzeyinde büyük bir bölümü kontrol altında tutuyor. Kürt gruplar ve müttefikleri IŞİD’den geri alınan bu bölgelerde özerk yönetim kurmayı amaçlıyor.

Türkiye, YPG’yi PKK’nın bir kolu olarak görüyor. Yeni sistem Aralık’ta kurucu meclis tarafından kabul edilmişti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD’de Enflasyonda Yavaşlama - 10 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:52 0:00
XS
SM
MD
LG