Erişilebilirlik

İçişleri Bakanlığı'ndan Yeni Corona Önlemleri


Türkiye’de son günlerde Corona virüsü vaka sayılarında ciddi artışlar yaşanmasına üzerine alınan tedbirlere yenileri ekleniyor.

Dün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kabine toplantısının ardından toplu taşımada ayakta yolcu almanın yasaklandığını söylemesinin ardından bugün de İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, restoran ve kafelerde saat 24.00'den sonra canlı ya da kayıtlı herhangi bir müzik yayını yapılmasının yasaklanacağını açıkladı.

Ayrıca meskenler dışında 81 ilde, tüm mekanlarda maske takma zorunluluğu getiriliyor.

Bakan Soylu’nun açıklamasına göre, bu gece saat 12’den itibaren geçerli olacak yeni düzenlemeye göre restoran ve kafelerde herhangi bir şekilde müzik yayını ya da canlı müzik yapılamayacak. Bakan Soylu buna ilişkin genelgenin 81 il valiliğine gönderildiğini söyledi.

Soylu ayrıca maske kullanımı konusunda da tedbirlerin daha da sıkılaştırılacağını ve maskesiz olan herkese ceza yazılacağını belirtti.

Dün kabine toplantısı sonrası açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da kafe ve restoranlara yönelik denetimlerin sıkılaştırılacağını ve maske kullanmayanlara kesilen cezaların da tahsil edileceğini söylemişti.

Sağlık Bakanlığı tarafından son açıklanan verilere göre Türkiye’de 7 Eylül itibariyle son 24 saatte bin 703 yeni vaka tespit edilmiş 57 kişi de hayatını kaybetmişti. Türkiye’de salgının başından bu yana tespit edilen vaka sayısı 281 bin 509 kişiye ulaşırken toplam can kaybı sayısı da 6 bin 730 kişi oldu.

Ancak başta Tabipler Odası olmak üzere muhalet partileri de açıklanan verilerin gerçeği yansıtmadığını öne sürüyor.

XS
SM
MD
LG