Erişilebilirlik

Pandemide Vaka Sayısı 67 Milyona Dayandı


Chicago'da yaşayan 85 yaşındaki Florence Bolton da ABD'de salgına yakalanan hastalardan biri.

Corona virüsü salgınının başlamasında bir yıla yaklaşılırken dünya genelinde vaka sayısı, 67 milyona dayandı. Salgın nedeniyle resmi verilere göre, bugüne dek 1,5 milyondan fazla kişi hayatını kaybetti.

Corona virüsü salgını, başlangıç noktası olduğuna inanılan Çin’in Wuhan kentindeki bir vahşi hayvan pazarından dünyaya yayılmaya başlamasından bu yana, dünyanın en büyük salgınlarından biri olarak tarihe geçti. 1918 ve 1920 yıllarında etkili olan ve dünya nüfusunun yaklaşık üçte birine bulaşarak tahminin 20 milyon kişinin ölümüne neden İspanyol Gribi salgınından bu yana görülen en etkili salgın olan yeni tip Corona virüsü COVID-19 salgını, alınan önlemlere ve kısıtlamalara rağmen yayılmasını sürdürüyor.

Dünya üzerinde en çok vakanın görüldüğü ülke durumundaki ABD’de Johns Hopkins Üniversitesi tarafından açıklanan verilere göre vaka sayısı 14 milyon 583 bin 566 kişi oldu. ABD’de salgın nedeniyle 281 bin 199 kişi hayatını kaybetti. Dünyadaki toplam vakaların 4’te biri ABD’de görüldü.

ABD’de son 24 saat içinde 227 bin 885 yeni Corona virüsü vakası tespit edildi.

Dünyada ABD’nin ardından en çok vaka görülen ülke Hindistan. 1 milyardan fazla nüfusu olan Hindistan’da, toplam vaka sayısı 9 milyon 600 bini aşmış durumda. Hindistan’da 140 binden fazla kişi de COVID-19 salgını nedeniyle hayatını kaybetti.

Brezilya vaka sayısında ilk üç içinde yer almayı sürdürüyor. 213 milyon kişinin yaşadığı ülkede bugüne dek görülen vaka sayısı 6 milyon 577 bini geçti. Brezilya’da salgının başından bu yana 176 binden fazla kişi hayatını kaybetti. Öte yandan Brezilya, Türkiye’yle birlikte Çin’in ürettiği Corona virüsü aşısını satın alan ilk ülkelerden oldu. İlk parti aşıların Çin’den Brezilya’ya ulaştırılmasını Türk Hava Yolları uçakları yaptı.

Rusya'nın St. Petersburg şehrinde görevliler koruyucu giysiler içerisinde COVID-19 nedeniyle ölenleri defnediyorlar.
Rusya'nın St. Petersburg şehrinde görevliler koruyucu giysiler içerisinde COVID-19 nedeniyle ölenleri defnediyorlar.

Kendi aşısını üreten Rusya, vaka sıralamasında dördüncü sırada yer alıyor. Rusya’da bugüne kadar görülen vaka sayısı 2,5 milyona yaklaşırken 43 binden fazla kişi de hayatını kaybetti. Rusya'da, son 24 saatte yeni vaka sayısında rekor bir artış görüldü. Dün ülkede 29 bin 39 kişide daha Corona virüsü vakası tespit edildi. Bu, salgının başından bu yana bir günde görülen en fazla vaka olarak kayda geçti. Rusya'da bir gün önce de 28 bin 782 yeni vaka tespit ediliği açıklanmıştı.

Avrupa’da en fazla vakanın görüldüğü ülke olan Fransa’da toplam vaka sayısı 2 milyon 300 bine yaklaştı. Ülkede 55 bin civarında da can kaybı yaşandı. İtalya, İngiltere ve İspanya dünya vaka sıralamasında Fransa’nın arkasında yer alıyor.

Önce hasta sayısını açıkladığını belirten daha sonra vaka sayısına dönen Türkiye listenin 18. sırasında yer alıyor. Listede Türkiye’nin önünde 810 bin 449 vakayla Güney Afrika, arkasındaysa 589 bin 942 vakayla Belçika bulunuyor.

Cuma akşamı saat 21'den Pazartesi sabahı saat 5'e kadar Türkiye genelinde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanıyor. İstiklal caddesi de kısıtlama nedeniyle boş halde görüntülendi.
Cuma akşamı saat 21'den Pazartesi sabahı saat 5'e kadar Türkiye genelinde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanıyor. İstiklal caddesi de kısıtlama nedeniyle boş halde görüntülendi.

Dün itibariyle Türkiye’de toplam vaka sayısı 797 bin 893 kişi olurken can kaybı sayısı 14 bin 705 kişiye yükseldi.

Tüm dünya ülkeleri arasında 205 milyondan fazla testle ABD birinci sırada yer alıyor. Dünyada en çok Corona virüsü testi yapan ikinci ülke Çin bugüne dek 160 milyon test yapmış durumda. En çok test yapan ülkelerde ilk sıralarda yer alan salgının başlangıç noktası olan Çin’deyse vaka sayısı son olarak 86 bin 619’da kaldı. Çin aldığı sıkı tedbirlerle salgını kontrol altına almayı başardı.

XS
SM
MD
LG