Erişilebilirlik

Salgın Sürecinde Alınan Ekonomik Önlem ve Teşvikler Neler?


Corona virüsüyle mücadelede sürecinde, çalışanların, işverenlerin ve emeklilerin ekonomik sorunlarını gidermek; ekonominin bu süreçte alacağı zararı azaltmak amacıyla uygulamaya konulan “Ekonomik İstikrar Kalkanı Planı” kimleri ve neleri kapsıyor?

Çalışanlara 1.561 TL ile 4.380 TL ''Kısa Çalışma Ödeneği'' desteği

Son üç yılda 600 gün sigortalı olan ve işyerinin faaliyetine son verdiği günden önceki son 60 günde sigortası yatan işçiler, iş müfettişlerinin işyeri hakkında ''uygun raporu'' vermesi halinde kısa çalışma ödeneğinden faydalanacak.

Günlük kısa çalışma ödeneği, sigortalının son 12 aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanıyor ve günlük ortalama brüt kazancının %60’ı olarak belirleniyor. Buna göre kısa çalışma ödeneğinin miktarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının %150’sini geçemeyecek.

En düşük kısa çalışma ödeneği 1.561 lira, en yüksek ödenek ise 4.380 lira olacak.

3 Nisan itibariyle 70 bin firma ve 1 milyondan fazla çalışan bu ödenekten yararlanmak için başvuruda bulundu.

En düşük emekli maaşı 1.500 liraya çıkarıldı, yoksullara 2 milyar TL kaynak ayrıldı

Corona salgını sonrası en düşük emekli maaşı 1.500 TL’ye yükseltildi. Bu yılbaşında yapılan zamlarla en düşük SSK emekli aylığı 1.181 lira, en düşük Bağ-Kur emekli aylığı ise 1.249 liraydı.

Ayrıca belirlenen kriterler uyarınca ihtiyaç sahibi ailelere yapılacak ilave nakit yardımı için Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na

2 milyar lira tutarında kaynak aktarıldı.

Sekiz sektörün SGK primi, KDV ve muhtasar ödemeleri 6 ertelendi

Perakende, AVM, demir-çelik, otomotiv, lojistik-ulaşım, sinema-tiyatro, konaklama, yiyecek-içecek, tekstil-konfeksiyon ve etkinlik-organizasyon sektörleri için muhtasar beyannamesi ve KDV tevkifatı ile SGK primlerinin Nisan, Mayıs ve Haziran ödemeleri altışar ay ertelendi.

Esnafın Halkbank’a kredi borcuna 3 ay faizsiz erteleme

Corona virüsü salgını sürecinde işlerinin olumsuz etkilendiğini beyan ederek talepte bulunan esnaf ve sanatkarların Halkbank'a olan kredi borçlarına kolaylık getirildi. Nisan, Mayıs ve Haziran aylarına ait ana para ve faiz ödemeleri 3 ay süreyle ve faizsiz olarak ertelendi.

Halbank’tan ''Esnaf Destek Paketi''

Halkbank, esnafa 25 bin lira nakit kredi ve 25 bin lira ticari kart desteği vereceğini açıkladı.

Esnaf ve Sanatkarlar Odası’na kayıtlı esnaf bu imkandan yararlanırken ticaret odalarına kayıtlı olanlar, şu an için kapsam dışı.

Halkbank’ın bu paketinden yararlanmak isteyen başvurucuların vergi borcu olmaması gerekiyor.

Nakit akışı bozulan KOBİ’lere KGF desteği

Kredi Garanti Fonu limiti 25 milyar liradan 50 milyar liraya çıkartıldı. Kredilerde önceliğin, gelişmelerden olumsuz etkilendiği için likidite ihtiyacı oluşan ve teminat açığı bulunan firmalar ve KOBİ'lere vereceği belirtildi.

Ancak TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, üyelerinin bankalardan ‘limit bitti’ denerek geri çevrildiğini, bu kaynakların küçük firmalar yerine büyük firmalara kullandırıldığını açıkladı.

KOBİ’lerin KOSGEB ödemeleri de 30 Haziran’a ertelendi.

Firmalara ''İşe Devam Finansman Desteği''

Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım, kurumsal ve ticari ölçekteki firmaların işletme sermayesi ihtiyaçları için "İşe Devam Finansman Desteği" veriyor. 10 ile 100 milyon TL arasındaki finansman desteği; altı ay anapara ve kar payı ödemesiz, toplam otuz altı ay vadeli olacak. Yıllık yüzde 7,5 faiz uygulanacak.

Teminat eksiği bulunan firmaların finansmana erişimi için Hazine Destekli Kredi Garanti Fonu kefaleti de sağlanabilecek.

Turizm sektörüne verilen destekler ne oldu?

Kamuoyunda ‘tatil vergisi’ olarak tanımlanan Konaklama Vergisi, 15 Kasım 2019 tarihinde TBMM’de yasalaşmıştı. Konaklama ücretinin yüzde 2’si tutarındaki bu vergi, bu yıl sonuna dek alınmayacak. Turizm sektörüne getirilen bir diğer kolaylık, otel kiralamalarına ilişkin irtifak hakkı bedelleri ve hasılat payı ödemelerinin Nisan, Mayıs ve Haziran ayları için 6 ay süreyle ertelenmesi oldu.

Corona nedeniyle havayolu taşımacılığı durduruldu, sektöre KDV indirimi geldi

İç havayolu taşımacılığında KDV oranı, 3 ay süreyle yüzde 18'den yüzde 1'e indirildi.

Ucuz konut alımına kredi kolaylığı

500 bin TL'nin altındaki konutların kredilendirilebilme oranı yüzde 80'den yüzde 90'a çıkartılırken, asgari peşinat yüzde 10'a düşürüldü.

XS
SM
MD
LG