Erişilebilirlik

Salgın Önlemleri Altındaki Diyarbakır'da Zor Ramazan


Bir yandan Corona virüsü salgını nedeniyle uygulanan kısıtlamalar öbür yandan Ramazan ayı için hazırlıklar... Diyarbakır buruk bir Ramazan’a hazırlanıyor. Nedeniyse bu Ramazan’da teravih namazı kılınamayacak olması.

Salgın Önlemleri Altındaki Diyarbakır'da Zor Ramazan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:05:47 0:00

Corona virüsü salgınına karşı evde kalınması için yapılan uyarılara rağmen Diyarbakır sokakları oldukça kalabalıktı. İnsanların çoğu soluğu market ve pazarlarda aldı. İnsanlar zaruri ihtiyaçlarının bir kısmını marketten, bir kısmınıysa pazarlardan karşıladı. Sosyal mesafe kurallarına çok uyulmasa da dışarı çıkanların önemli kısmının maske takması dikkatlerden kaçmadı.

VOA Türkçe’ye konuşan Diyarbakırlılar, virüs salgınının ekonomik sıkıntıları arttırdığını söyledi. Pazarda alışveriş yapan İhsan Deniz, “İster istemez ihtiyaçtır, Ramazan'dır… İhtiyaç duyduğumuz için çıkmak zorundayız. İhtiyaçları temin etmek için mecbur çıkıyoruz” dedi. Mehmet Ali Kılıçtaş ise ekonomik olarak hazırlıklı olmadıklarını vurgulayarak, “Hazırlıklı değiliz aslında. Ekonomi bakımından hazırlıklı değiliz, geldiğimiz pazarda fiyatlar iki kat, insanlar perişan olmuş. Ne yapacağımızı şaşırmışız. Corona virüsünden etkilenmesek ekonomiden etkileniyoruz” diye konuştu.

Sedat Vural kentin ekonomik durumuna dikkat çekerek, “Önemli olan benim yapmam değil, Diyarbakır’ın yüzde yetmişi açlık sınırının altında yaşıyor. Önemli olan o insanlar. Bana sordunuz; benim iyi kötü bir gelirim var, ama yüzde yetmişi açlık sınırı altında. O insanlar ne yapacaklar bunları sormak lazım. Hastalık yüzünden bünyelerinin güçlü olması lazım, yemeleri lazım. Oruç da geliyor; oruç tutulması lazım” şeklinde konuştu.

Selim Erdem ise “Ramazan için kuru gıda bakliyat ürünleri temin etmeye çalıştık” diyerek hazırlıklarını anlattı.

İsmini vermeyen bir Diyarbakırlı ise şunları söyledi;” Millet kabuğuna çekilmiş, millette para yok. Ben 7 kişiyim, çalışanım yok. Başka ne diyeyim? Allah yardımcımız olsun?”

Ailesi İtalya’da yaşayan Hamiyet Ariatta da, salgın nedeniyle zor günler yaşayanlardan. Ariatta, “Dört gün içeride kapalı kalmak çok da hoş değil, ama mecbur olunca yapacak bir şey yok. Aynı zamanda İtalya'da yaşayan bir insanım, oradaki durumu gözlemliyorum. Ailem oradan; ama kademeli bile olsa sokağa çıkmamak gerekiyor. Çalışan insanların bir buçuk aydır bir hiçbir aktivitesi yok. Bu da ekonomik olarak bizi zorluyor” dedi.

Salgından sonra işini kaybeden Kemal Dündar da pazara çıkmak zorunda olanlardandı. Dündar duygularını şöyle dile getirdi; “Gücümüz yoktur geldik. Kimse para vermiyor. Çalışıyorduk, bizi hastalık nedeniyle kovdular. Eve gidin ihtiyacınızı göreceğiz dediler, ama arayan soran olmadı. Ne bir maske verdiler bize, ne eldiven verdiler. Hepsini kendi imkanlarımızla parayla alıyoruz.

Salgının yarattığı ekonomik zorluklar ve kısıtlamalar bir yana, Ramazan ayı gelirken, burukluk da yaşanıyor. Nedeniyse teravih namazının ilk kez kılınmayacak olması. Çoğu teravih namazı kılınmamasından dolayı üzgün olsa da gerekçenin sağlık olması insanları teselli ediyor.

İhsan Deniz, evde namaz kılacağını belirterek “Üzülüyoruz tabii ama sağlık için önemlidir. İnsanların bir arada olmaması için önemlidir, ancak teravih kılmadığımız için mecburen evde kılacağız” dedi.

Ahmet Aydın, “Önemli olan sağlıktır. Sağlık için kılınmayacaksa yapılacak bir şey yok” derken İhsan Orhan,Müslümanlar’ın bir çok ibadetinin virüs nedeniyle iptal edilmesinden üzüntülü olduğunu dile getirdi. Orhan, “Müslüman alemi olarak biz de üzüntü içindeyiz, bir sürü alışkanlığımız gitti. Evet biz de üzgünüz. Bir an önce düzelmesini, yine eskisi gibi bir araya gelip Cuma namazlarımızı, teravihlerimizi kılmayı umut ediyoruz” diye konuştu.

İbadet açısından sorun yaşanmadığını ifade eden Mehmet Ali Kılıçtaş da, “Herkes evinde ibadet yapabilir. Bu konuda bir sıkıntı yok, sıkıntımız ekonomidir. Başka da bir şey yok, sıkıntımız yok” şeklinde konuştu.

Selim Erdem, salgının bir an önce sona ermesi ve ibadetlere devam etmeyi umut ettiğini dile getirerek, “Hiç alışık olmadığımız bir durum, ama mecburiyetten dolayı bunları alışacağız. İnşallah ilerki günlerde Ramazanlar daha güzel bir şekilde geçer” dedi.

Süleyman Hanar, sağlık için olması nedeniyle uygulamayı desteklerken Hamiyet Ariatta, evde ibadet edilmesinin doğru olduğunu savundu.

XS
SM
MD
LG