Erişilebilirlik

Demokrat Parti Kurultayı Sanal Ortamda Yapılacak


Demokrat Parti Kurultayında başkan adaylığı resmen ilan edilmesi beklenen eski Başkan Yardımcısı Joe Biden

Amerika’da 3 Kasım'da yapılacak başkanlık seçimlerinde Demokrat partiyi temsil edecek aday, sanal parti kurultayıyla belirlenecek. Kurultayda Demokrat Parti’nin başkan adayı olduğu resmen ilan edilmesi beklenen Başkan Yardımcısı Joe Biden, Milwaukee’de delegelere seslenecek. Ancak delegeler Biden'ı kurultay salonunda değil, evde internet üzerinden izleyecek.

Söz konusu karar, Corona virüsü salgını nedeniyle alındı. Özellikle son günlerde California, Florida ve Teksas gibi eyaletlerde vaka sayılarında rekor artışlar gözlenmesi, yetkilileri kurultayı sanal ortamda düzenlemeye itti.

Demokrat partinin bu kararına karşın Başkan Donald Trump’ın partisi Cumhuriyetçi Parti, geniş katılımlı bir kurultay hazırlığı yürütüyor. Başkan Trump’ın yeniden başkan adaylığını 27 Ağustos’ta Florida eyaletinin Jacksonville kentinde kapalı bir salonda binlerce kişinin önünde açıklaması için hazırlıklar sürüyor.

Cumhuriyetçi Parti, daha önce Kuzey Carolina eyaletinin Charlotte kentinde yapılacağı açıklanan kurultayın yerini değiştirmişti. Bunun nedeni, Kuzey Carolina Valisi'nin Corona virüsü salgını nedeniyle eyaletlerinde kurultay düzenlenmesine karşı çıkmasıydı.

Biden’ın 20 Ağustos’ta Milwaukee’de yapacağı adaylık konuşması sırasında salona katılımcı alınıp alınmayacağı henüz net değil.

Eski Başkan Yardımcısı Joe Biden, Trump’ı Corona virüsü salgınını yönetme biçimi konusunda da sert biçimde eleştiriyor. Biden, Trump’ın aralarında Florida’nın da bulunduğu bazı eyaletlere hızla normalleşme sürecine geçmeleri için baskı yaptığını öne sürüyor.

Cumartesi günü Corona virüsü salgını başladığından bu yana ilk mitingini Tulsa şehrindeki kapalı bir salonda düzenleyen Başkan Donald Trump, Salı günü de Arizona’da destekçileriyle biraraya geldi. Arizona da ülkede Corona virüsü salgınının etkili olduğu eyaletlerden biri durumunda.

Demokrat Parti’den yapılan açıklamada, “Liderlik, her duruma uyum sağlamak anlamına gelir. Bizim de kurultayımız konusunda yaptığımız tam olarak budur. Başkan Trump’ın aksine Joe Biden ve Demokrat Partililer Amerika halkının sağlığı ve güvenliğini korumaya özen göstermektedirler” denildi.

Demokrat Parti’nin kurultayına sanal olarak katılacak olan delegeler, oylarını da internet üzerinden kullanabilecek.

Öte yandan Demokrat Parti’nin aksine kapalı bir salonda kurultay yapacak olan Trump’ın bunun için seçtiği Jacksonville şehrinde halkın da kurultayın yapılmasını istemediği belirtiliyor. Bölgede Kuzey Florida Üniversitesi tarafından yapılan bir ankete göre halkın yaklaşık yüzde 60’ı, Corona virüsü salgını nedeniyle şehirlerinde bir parti kurultayı yapılmasına karşı çıkıyor.

XS
SM
MD
LG