Erişilebilirlik

Salgın ABD'de Türkler'in Yaşadığı Bölgeleri de Etkiliyor


ABD'de Corona virüsü vakaları, Türkler'in yoğunlukla yaşadığı New York, New Jersey, Connecticut ve Pennsylvania eyaletlerinde de hızla yayılıyor. Yaklaşık 250 bin Türk vatandaşının yaşadığı tahmin edilen bölgede vaka sayıları ve salgın hastalığa bağlı ölü sayısı da artıyor.

ABD’de toplam vaka sayısı 400 bine, yaşamını yitirenlerin sayısı 12 bin 242’ye yükselirken dört eyaletteki toplam vaka sayısı 204 bin 717, yaşamını yitirenlerin sayısı da 7 bin 176’ya çıktı.

ABD’de enfeksiyon ve ölümlerin yarıdan fazlası, Türklerin de yoğunlukla yaşadığı bu dört eyalette görüldü.

İddialara göre, çok sayıda Türk vatandaşı salgın hastalığa yakalandı ve aralarında yaşamını yitirenler oldu.

“Can kayıplarımızı artarak sürüyor”

ABD'deki dernek ve vakıfların çatı kuruluşlarından Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF) başkanı Tulga Tekman VOA Türkçe’ye yaptığı açıklamada, henüz resmen doğrulanmasa da ülkede yaşayan en az 20 Türk vatandaşının Corona virüsüne bağlı olarak yaşamını yitirdiğini söyledi.

Tulga Tekman
Tulga Tekman

Tekman, “Can kayıplarımız özellikle (Türklerin yoğun yaşadığı) Paterson, New Jersey, New York ve Pennsylvania'da artarak sürmektedir. Bildiğimiz ve duyduğumuz ama resmi sayılar verilememesine rağmen en az 20 vatandaşımızın salgın yüzünden yaşamını yitirdiği haberini aldık. Herkes gibi biz de tüm dünyayı etkisi altına alan salgının şokunu yaşamaktayız,” dedi.

“Evlerimize kapandık”

ABD’de yaşayan Türkler'in de evlerine kapandığını kaydeden Tekman, “Salgın tehlikesinin ilerlemesinden sonra endişeli ve korkulu bir şekilde işlerin durdurulmasından sonra bizler de herkes gibi evlerimize kapandık. Belirsiz bekleyişimiz yetkililerin vereceği müjdeli habere kadar sürecek gibi gözüküyor. Her gün Başkan Trump ve ekibi dahil, New York ve New Jersey'nin vali ve belediye başkanlarının düzenlediği ve salgının bilançosu, sosyal, siyasal ve ekonomik alanda yaptığı tahribatlar, hastanelerdeki eksiklikler ve yetersizlikler, alınan ve alınması gereken tedbirler, önlemler ve uyulması istenen kurallar hakkındaki basın toplantılarını izlemekteyiz. Salgının erkenden bilinmesine rağmen alınamayan önlemler, hazırlıksız yakalanma ve ciddiye almama sonucunda ne yazık ki hem salgına yakalananların hem de yaşamlarını yitirenlerin sayısında ürkütücü artış artık insanlar arasında bir paniğe yol açmış ve herkesin psikolojisini bozmuştur,'' dedi.

“Türk toplumu dayanışma içerisinde”

Tekman, ABD’deki Türk dernek ve kuruluşlarının kendi bölgelerinde Corona virüsü konusunda dayanışma içinde olduklarını belirterek, “Bütün bu gelişmelerin tam ortasında tedirgin, her şeye rağmen ayakta kalmaya çalışan, yorgun ama umutlu bir Türk toplumu bu sıkıntılı günlerin bir an önce sona ermesini beklemektedir. Allah'tan yaşamlarını yitiren tüm vatandaşlarımıza rahmet, ailelerine ve yüce Türk milletine başsağlığı ve sabırlar, tedavi altında kurtulmayı bekleyenlere de acil şifalar diliyorum. Daha fazla can kaybı olmadan bu salgından hem anavatan Türkiye’de hem de yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız ve tüm insanlığın biran önce kurtulmasını umut ediyoruz,” diye konuştu.

“Türkiye’ye dönmek isteyenler tahliye edilmeyi bekliyor”

Tekman, ABD'de yaşayan ya da geçici bir süre için bu ülkede bulunan Türk vatandaşlarının tahliye edilmeyi beklediklerini belirterek, şöyle konuştu: “Washington Büyükelçiliğimiz ve konsolosluklarımız kurdukları ‘Acil Masa’ telefonlarıyla vatandaşların sorunlarını çözmeye gayret ediyorlar. En önemli sorunlar, öncelikle virüse yakalanmamak için alınacak tedbirler, yakalandığında hastanelerdeki durum, Türkiye'ye dönmek isteyen ama dönemeyenler için istenen tahliye uçağı ya da uçaklarının hala kaldırılamaması, tedavi masraflarının karşılanmasındaki sıkıntılar, bu zorlu süreçte geçimlerini sağlayacak paranın tedarik etme yolları, dışarı çıkamamaktır''.

“Etkinliklerin ertelenmesi Türk toplumun moralini bozdu”

Tekman, TADF’nin ABD’de yaptığı tüm etkinliklere ara verdiğini belirterek, ''Türk Günü Yürüyüşü ve Festivali, 18 Mart, 23 Nisan ve 19 Mayıs kutlamaları gibi bazı önemli etkinliklerin iptal edilmesi gibi moral bozucu durumların da topluma negatif bir hava verdiğini gözlemlemekteyiz. Ama bizler ABD'deki Türk diasporası TADF'nin organizasyonuyla şanlı Türk bayrağı altında bu zor günlerde dahi yüce önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün o muhteşem sözünü, 'Umutsuz durumlar yoktur, umutsuz insanlar vardır, ben umudumu hiçbir zaman kaybetmedim’ sözünü unutmayarak eserlerine ve Cumhuriyet'in kazanımlarına sahip çıkmaya inanç ve azimle devam edeceğiz,'' dedi.

“23 Nisan’ı online kutlayacağız”

Tekman etkinliklerini sosyal medya üzerinden sürdüreceklerini belirterek, “Bu bağlamda, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın ve TBMM'nin Atatürk tarafından açılışının 100. yıldönümünü yine çocuklarımızla beraber ama bu sefer sosyal medyada online olarak onların şiir ve resimleriyle gün boyu çocuk şarkılarıyla onlara moral vererek kutlayacağız. TADF olarak salgının başladığı ilk günden itibaren aldığımız tedbirler, topluma yardımcı olmak, bilgilendirmek ve iletişimi sağlamak için sosyal medya sayfalarından acil yardım hattı ve Corona virüsü iletişim sayfası açtık. Bu yolla sayfalarımızdan her türlü, devletimizin, yetkililerin ve yerel makamların, yöneticilerin basın bildirileri ve duyurularını, koruyucu önlemleri, sağlık sistemiyle ilgili açıklayıcı bilgileri vererek ve yönlendirmeleri yaparak toplumumuzu aydınlatmaya ve korumaya gayret ediyoruz. Temennimiz bu küresel salgının bir an önce durdurulup, kontrol altına alınması ve fazla zarara uğramadan kurtulmak ve eski yaşam tarzımıza umutlar ve alınan derslerle beraber sağlıkla dönmektir,” dedi.

“Paterson’da altı Türk vatandaşı yaşamını yitirdi”

Salgın hastalıktan New York’tan sonra en fazla etkilenen New Jersey eyaletinde Türkler'in yoğun olarak yaşadığı Paterson kentinde de altı Türk'ün yaşamını yitirdiği öne sürüldü.

VOA Türkçe’ye konuşan Paterson Ulucami Dernek Başkanı Hamza Bolur, kentte altı Türk vatandaşının yaşamını yitirdiğini söyledi. Bolur, “Bizim bölgemizde altı Türk vatandaşı yaşamını yitirdi. Bunlardan beşi burada gömüldü, biride Türkiye’ye gönderildi,” dedi.

Bolur, Ulucami olarak tüm etkinlikler durdurduklarını belirterek, ''Yaşamını yitiren kişilere yıkama, kefenleme işlemleri yapılamadı.. Cemaatin katıldığı cenaze törenleri gerçekleşmedi. Cenazeler alınıp direk mezarlığa götürüldü. Ailelerinden 3 - 5 kişinin katılımıyla cenazeler defnedildi,'' dedi.

Bolur, Corona vakasına bağlı Türk vatandaşlarının cenazelerinin Türkiye’ye hazırlanan özel tabutlarda kargo uçağıyla gönderebileceğini belirterek, “Cenaze evleri bu tür nakil işlemlerini yapıyorlar,” ifadesini kullandı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Silahlı Şiddete mi Teslim? - 5 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:33 0:00
XS
SM
MD
LG