Erişilebilirlik

Salgın ABD'de Kontrol Altına Alınamayacak Hızla Yayılıyor


Uzmanlar, Corona virüsü salgınının Amerika’da birçok bölgede kontrol altına alınamayacak kadar hızla yayıldığını söylüyor.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’nden (CDC) Dr. Anne Schuchat, “Şu anda ülke çapında çok fazla vaka söz konusu ve bu gerçekten cesaret kırıcı bir durum” açıklamasını yaptı.

Dr. Schuchat, vaka sayılarındaki artışı bir başlangıç olarak niteledi ve yeni vakaların karantina altına alınmaksızın kontrolsuz şekilde virüsü yaymaya devam ettiklerini söyledi. Schuchat, “Sanırım ülke genelinde ‘Yaz geldi nasılsa’ şeklinde bir iyimserlik vardı. Herşey çok iyi olacak. Bunun üstesinden geldik diye düşünüldü, ancak salgının üstesinden gelme konusunda daha başlangıç aşamasında dahi değiliz. Son haftalarda olanlar konusunda kaygı verici birçok durum söz konusu” dedi.

Dr. Anne Schuchat
Dr. Anne Schuchat

Dr. Schuchat, herkesin maske takması ve sosyal mesafe kuralına uyması gerektiğini bir kez daha vurguladı ve aşı bulunana kadar başka bir korunma yöntemi bulunmadığına dikkat çekti.

Cumhuriyetçi Parti’nin Ağustos ayında kurultayını düzenleyeceği Florida eyaletinin Jacksonville kentinde de kamuya açık alanlarda herkesin maske takması istenmeye başlandı. Ayrıca eyalette barlarda alkol satışı da durduruldu.

New Jersey eyaletinde de kapalı mekanlarda yemek servisi yapılmasına izin verilmeyeceği açıklandı.

Trump yönetimi son dönemde şehirlerin sadece yüzde 4’ünde vaka sayılarında artış olduğunu söylemişti. Ancak haber ajansı Associated Press’in duyurduğu verilere göre bu oran yüzde 20’nin üzerine çıkmış durumda.

Arizona, California, Florida ve Teksas eyaletleri vaka sayılarında en büyük artışların görüldüğü eyaletler.

Öte yandan Amerika, yüksek vaka sayıları nedeniyle Avrupa Birliği ülkelerinin seyahat kısıtlamaları listesinde yer almaya devam ediyor. ABD de Mart ayından bu yana Avrupa’dan ülkeye turist kabul etmiyor.

Amerika’yla Kanada arasındaki sınır geçişlerinin 21 Temmuz’da açılması kararlaştırılmıştı. Ancak son durumun ardından bu kararda bir değişiklik olabileceğine dair beklenti yüksek.

Gösteri dünyasında iflas başvuruları

Öte yandan Kanada’nın dünyaca ünlü gösteri grubu Cirque du Soleil, Corona virüsü salgını nedeniyle iflas başvurusunda bulundu. New York’taki ünlü Broadway şovları Mart ayından bu yana yapılamıyor ve yıl sonuna kadar da yapılmayacak.

New York’ta Corona virüsü salgını nedeniyle Broadway’de sahnelenen 31 gösteri ve müzikal iptal olmuş durumda. Yetkililer, yaklaşık 100 bin kadar sanatçı, oyuncu, müzisyen ve profesyonel çalışanın işsiz kaldığını belirtiyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden ve Erdoğan Nato Zirvesinde Görüşecek - 27 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:42 0:00
XS
SM
MD
LG