Erişilebilirlik

Salgın Taksim Meydanı’ndaki Çiçekçileri de Vurdu


Salgın Taksim Meydanı’ndaki Çiçekçileri de Vurdu
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:05 0:00

Taksim Meydanı’nın sembollerinden biri olan çiçekçiler de Corona virüsünden olumsuz yönde etkilendi. Meydandaki dokuz çiçek tezgahından sadece ikisi hizmet vermeye devam ediyor. Ancak onlar da bazı günler siftah bile yapamadıklarını söylüyor.

“Kim alacak çiçeği?”

45 yıldır Taksim Meydanı’nda çiçek satan Ali Yorgun, yaşadıkları zorlukları VOA Türkçe’ye anlattı:

“Bütün kafeler, eğlence yerleri kapalı. Kim alacak çiçeği? Millet aman hastalık kapacağım diye bir an önce caddeden kaçıyor. Çiçeğe falan bakmıyor. Nereden çıktı bu illet? Pis şey! Sabah 10’da açtım, saat 5 oldu hala siftah yok. Çiçeklerin hepsini dün çöp kamyonuna verdim. Hiçbir şey yok oturuyoruz. Ama ne yapalım? Akmasa da damlar diyoruz, bekliyoruz.”

Dokuz dükkandan sadece iki tanesinin açık olduğunu belirten Yorgun, “Bereket ki belediye bizden şu an için işgaliye almıyor. İşgaliye alsa hiçbirimiz ayakta duramazdık” diye konuştu.

“Virüs ortalığı mahvetti”

Çiçekçi Yorgun, Gezi olaylarının olduğu zaman da bile işlerinin bu denli kötü olmadığını belirtti.

Yorgun, “Gezi olaylarında bile böyle bir şey görmedim. Başından beri kapatmadım, devamlı geldim. Ne için geldim? Bu tezgahı yıkmasınlar, dökmesinler diye geldim. Ama yine de bu kadar etkilenmedim. Bu virüs mahvetti ortalığı” dedi.

“Savaş olsa bu kadar etkilemezdi”

Yorgun, “Taksim‘de binlerce insan ekmek yiyor. Oteli, dükkanı, esnafı, mağazası… Kolay mı? Bir an önce bitsin de insanlar çoğalsın, turistler gelsin, yabancılar gelsin ve canlansın memleketimiz. Bunu dört gözle bekliyoruz. Bitecek bir gün ama dayanma gücümüz olur da dayanırız inşallah. Allah yardımcımız olsun. Ne diyeyim abi? Taksim en işlek, en kalabalık yerdi. Savaş olsa bu kadar etkilemezdi” diyerek sözlerine son verdi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden Ohio'da 'Kurtarma Planı'nı Anlattı - 7 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:22 0:00
XS
SM
MD
LG