Erişilebilirlik

ABD 11 Eylül Saldırılarında Ölenleri Anıyor


Anma törenine katılan Diane Massaroli, elinde, 11 Eylül 2001 saldırıları sonucu New York'ta hayatını kaybeden eşi Michael Massaroli'nin fotoğrafını tutuyor.

ABD’de 11 Eylül 2001'deki terör saldırılarında hayatını kaybedenler, bu yıl saldırıların 19'uncu yıldönümünde, Corona virüsü önlemleri altında anılıyor.

Başkan Trump, Pennsylvania eyaletinin Shanksville kasabası yakınında düşen 93 sefer sayılı yolcu uçağı anısına kurulan Flight 93 Ulusal Anıtı’nda yaptığı konuşmada, "19 yıl önce bugün bu saatte, bu alanda 40 cesur erkek ve kadın, teröre karşı galip geldi ve ülkemizi savunmak için canlarını verdi" dedi.

Trump, sözlerine şöyle devam etti: "Bugün bu insanların yaptıkları fedakarlığı anıyoruz. 11 Eylül 2001 günü bizden koparılan yaklaşık 3.000 değerli ve güzel insan için matem tutuyoruz. 93 sefer sayılı uçağın kahramanları, tehlike, tehdit ya da olumsuzluk ne olursa olsun Amerika’nın her zaman ayağa kalkarak mücadele edeceğinin sonsuza kadar varolacak göstergesidir. Bu ülkede 11 Eylül’de yakınlarını kaybeden her aileye sesleniyorum: First Lady ve ben, buraya, kalbinizdeki boşluğu dolduramayacak ya da bugünün korkunç acısını silemeyecek olmanın bilinciyle gelmiş bulunuyoruz. Düşmanla Amerikan demokrasisinin kalbine yapılacak ölümcül saldırı arasında duran tek unsur, 40 erkek ve kadının cesaret ve kararlılığıydı, 93 sefer sayılı uçağın olağanüstü yolcuları ve mürettebatıydı. 11 Eylül’den sonraki gün ve haftalarda tüm inançlardan ve renklerden insanlar biraraya geldi, birlikte dua etti, yas tuttu ve yıkılanı yeniden inşa etti. Amerika’nın son nefesimize kadar savunmaya değer, dünyanın en ayrıcalıklı ülkesi olduğuna inancımızla biraraya geldik. Bu birlik; ailelerimize olan sevgimize, komşularımıza olan şefkatimize, vatandaşlarımıza olan sadakatimize, bayrağımıza karşı duyduğumuz onura, polis ve acil yardım ekiplerimize olan minnet borcumuza, Tanrı’ya olan inancımıza ve şiddet, korku, baskı ve şer odağı ahlaksız güçler karşısında irademizi eğip bükmeyi reddetmemize dayanıyor. 11 Eylül 2001’den bu yana ABD Silahlı Kuvvetleri’ne katılan yaklaşık 6 milyon genç erkek ve kadına olan ölümsüz sadakatimizi ifade ediyoruz. 11 Eylül 2001’den bu yana özgürlüğümüzü korumak için 7.000’den fazla asker kahramanımız can verdi. Ulaştıkları şan ve şeref mertebesinin zirvesini ya da duyduğumuz minnetin sonsuz derinliğini anlatmaya yetecek kelime yok. Ancak onlara olan sınırsız borcumuzu ödemek ve yüce fedakarlıklarına layık olduğumuzu kanıtlamak için her gün çalışacağız. Amerika, insanlarımızı tehdit eden teröristlerin peşinden gitmekten hiçbir zaman vazgeçmeyecektir. Kutsal görevimiz, haklı vazifemiz ve kararlı taahhüdümüz, 19 yıl önce bizler için canını veren cesur ruhların mirasını devam ettirmektir. Onların anısına tek ülke olarak birarada durmaya, özgürlüklerimizi korumaya, değerlerimizi savunmaya, komşularımızı sevmeye, ülkemizi yüceltmeye, toplumlarımıza şefkat göstermeye, kahramanlarımızı onurlandırmaya ve asla unutmamaya söz veriyoruz."

Başkan Donald Trump ve First Lady Melania Trump, Pennsylvania eyaletinin Shanksville kasabasındaki anma törenine katılmak için hareket etmeden önce de Air Force One uçağının konferans odasında ilk uçağın Dünya Ticaret Merkezi'nin Kuzey Kulesi'ne çarptığı an olan saat 08.46'da saygı duruşunda bulundu.

Başkan Trump, bu sabah paylaştığı Twitter mesajında, "Ülkemiz, 2001'de, 11 Eylül'de anlamsızca öldürülen yaklaşık 3.000 masum Amerikalı'yı unutmamak üzere asla kırılmayacak bir söz verdi" ifadelerini kullandı.

Aynı saatte Beyaz Saray çalışanları da Beyaz Saray'ın Güney Bahçesi'nde bir dakikalık saygı duruşu için toplandı.

Pence ve Biden New York'taki törende karşılaştı

Demokrat Parti başkan adayı Joe Biden ve eşi Jill Biden'ın da hazır bulunduğu New York'taki anma töreni de saygı duruşuyla başladı. Biden, New York'a hareket etmeden önce yaptığı açıklamada, "Bugün ben haberin konusu olmayacağım. Tüm siyasi reklamlarımıza bugünlük ara verdik. Sadece 11 Eylül saldırılarını konuşacağım. Bugün hüzünlü bir gün ve öyle kalacak" dedi.

New York'taki törene Başkan Yardımcısı Mike Pence, eşi Karen Pence ve New York Eyaleti Valisi Andrew Cuomo da katıldı. Biden'ın tören alanına vardıktan sonra Pence'in yanına gittiği görüldü. Pence, Biden ve eşleri, Corona virüsü salgını nedeniyle popüler bir selamlaşma tarzı haline gelen dirsek tokuşturmayla selamlaştı.

Başkan Yardımcısı Pence ve eşi, Ulusal 11 Eylül Anıtı'nı ziyaret ettikten sonra Tunnel to Towers Vakfı'nın düzenlediği törene geçti, burada İncil'den ayetler okudu.

Joe Biden'ın saldırılarda vaftiz annesi ve teyzesini kaybeden 27 yaşındaki Amanda Barreto ile oğlunu kaybeden 90 yaşındaki Maria Fisher'ı törenden sonra teselli ettiği görüldü.

Pompeo: "Teröristleri sorumlu tutma taahüdümüzden ödün vermeyeceğiz"

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ise Afganistan barış görüşmeleri için Katar’ın başkenti Doha’ya hareket etmeden önce yaptığı açıklamada, "Bugün, 19 yıl önce 11 Eylül’de ülkemizde düzenlenen terörist saldırılarda ölen yaklaşık 3.000 insanı hatırlıyor ve onurlandırıyoruz. El Kaide ve bize zarar verme arayışı içinde olan diğer terör örgütlerini yenilgiye uğratmada büyük ilerlemeler kaydettik. Ülkemizi korumak için gösterdiğimiz çabalarımız bugün de devam ediyor. ABD Dışişleri Bakanlığı’nın çalışanları, dünyanın dört bir yanında bu çabaya katkıda bulunanlarla yan yana durmaktan onur duyuyor. Barış, güvenlik ve adaletin peşinden gitmeye devam ederken teröristleri sorumlu tutma taahhüdümüzden ödün vermeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

Bir başka yolcu uçağıyla hedef alınan ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’da düzenlenen anma törenine ise sadece yakınlarını kaybedenlerin aileleri ve küçük bir grup katıldı. Ülke genelinde her yıl yapılan çoğu anma töreni de bu yıl Corona virüsü salgını nedeniyle iptal edildi.

11 Eylül 2001 tarihinde New York’taki Dünya Ticaret Merkezi binaları, Washington'daki Savunma Bakanlığı (Pentagon) binası ve Pennsylvania eyaletinindeki Shankville'de, içindeki yolcular tarafından saldırı için başkent Washington’a yöneldiği sırada düşürülen uçaktakilerle birlikte 2.976 kişi hayatını kaybetti, binlerce kişi yaralanmıştı.

Saldırıları yolcu uçaklarında kontrolu ele alan 19 terörist düzenlemişti. Saldırıların sorumlusu, El Kaide terör örgütüydü. Örgütün lideri Usame Bin Ladin’i ABD, 2011 yılında Afganistan’daki bir operasyonda öldürdüğünü açıklamıştı.

Saldırılar sonrasında ABD dünya üzerinde teröre karşı ilan ettiği savaş kapsamında Afganistan ve Irak’a girdi. Bugün ABD askerleri halen bu ülkelerde bulunuyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Beklenen Görüşme Gerçekleşti - 29 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:49 0:00
XS
SM
MD
LG