Erişilebilirlik

Saldırı Sonrası 3 Rus Vatandaşı Tutuklandı


İstanbul’da meydana gelen ve IŞİD’in gerçekleştirdiği düşünülen terör saldırısı sonrası güvenlik güçleri ülke çapında onlarca kişiyi tutukladı. Tutuklananlar arasında 3 Rusya vatandaşı da var

İçişleri Bakanı Efkan Ala, IŞİD’e karşı yürütülen soruşturmanın sonuç verdiğini söyledi. Konuşmasında 1 kişinin tutuklandığını belirten bakan, aldıkları güvenlik önlemleri sayesinde ülkedeki turistlerine endişe duymadan tatillerini sürdürebileceklerini söyledi.

Polis, Antalya’da 3 Rus vatandaşını da tutukladı.

Bölgeden gelen haberlere göre tutuklamamalar, İzmir’de yapılan eşzamanlı operasyonların parçası. İzmir’de de 6 kişi gözaltına alındı. Yetkililer operasyonlarda IŞİD bağlantılarını ortaya koyan belgelerin ve çeşitli silahların ele geçirildiğini belirtti.

Tutuklanan Rus vatandaşları hakkında fazla bir detay verilmezken, uzmanlar Çeçen bağlantısından bahsediyor. Suriye’de savaşan cihatçılar arasında çok sayıda Çeçen var.

Türkiye cihatçıların Suriye geçişinde transit ülke olmayı sürdürüyor.

Efkan Ala, cihatçıları durdurmak için her şeyin yapıldığını ve 124 farklı ülkeden 36 bin kişinin Türkiye’ye girişine yasak getirildiğini söyledi.

Ala, Alman mevkidaşı Thomas de Maiziere’le de görüştü. Saldırıda ölen kişilerin 10’u Almanya vatandaşı. Maiziere, saldırının doğrudan Almanlar’ı hedef aldığını düşünmediklerini ve Türkiye’yi ziyaret etmenin hala güvenli olduğunu belirtti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 19 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:35 0:00
XS
SM
MD
LG