Erişilebilirlik

Saldırganların 3’ü Fransız Kardeşler


Saldırıda kullanılan araçları kiralayanlardan 3’ünün Belçika’da oturan Fransız vatandaşı 3 kardeş olduğu ortaya çıktı. Bataclan saldırısını düzenleyenlerden biriyse 30 yaşındaki Cezayir kökenli İsmail Ömer Mutafei. CNN saldırganlardan ikisinin üzerinde Türk pasaportu olduğunu iddia etti

Fransa’yı derinden sarsan Paris saldırısının şoku sürerken, bir yandan da saldırılara ilişkin Paris Adliyesi’nin başlattığı soruşturma tüm hızıyla devam ediyor. Fransız terörle mücadele birimleri bir yandan kurbanların, bir yandan da saldırganların kimliklerini belirlemek için hummalı bir çalışma yürütüyor. DNA ve delil incelemesiyle kurbanların kimliklerini tespit etmeye çalışan polis, 103 kurbanın kimliğini belirledi. Bataclan saldırısını düzenleyen saldırganlardan birinin 30 yaşındaki Cezayir kökenli bir kız çocuğu babası İsmail Omer Mutafei olduğu anlaşıldı. Saldırı sırasında kullanılan araçları kiralayan saldırganlardan 3’ünün Belçika’da oturan Fransız vatandaşı 3 kardeş olduğu ortaya çıktı. Kardeşlerden birisi öldü, birisi gözaltına alındı, diğeri ise kaçmayı başardı. Saldırıda kullanılan Seat marka siyah otomobilde 3 adet de kaleşnikof silah ele geçirildi. Polo marka aracı kiralayan şahsın kimliği belirlendi. Polis adının Abdesslem Salah olduğunu açıkladığı bu zanlı için arama ilanı yayınladı.

Bataclan’da patlama sırasında parmağı kopan saldırganın kopan parmağı üzerinde yapılan DNA incelemesi sonucunda Paris’i sarsan 3 ayrı saldırının en şiddetlisinin aktörlerinden birisinin 30 yaşındaki Cezayir kökenli Fransız vatandaşı İsmail Ömer Mustafei olduğu belirlendi.

Türkiye üzerinden Suriye’ye gitmiş

İsmail Ömer Mustafei’nin Paris’in sorunlu banliyölerinden Essone bölgesindeki Courcouronnes’da oturduğu ve bir kız çocuğu babası olduğu biliniyor. Kasım 1985 doğumlu Mustafei, 2004-2010 yılları arasında 8 kez küçük suçlardan yargılanmış. Ancak hiç birinde hapse girmemiş. Son yıllarda yine Courcouronnes yakınlarındaki Chartes kentinde yaşamaya başlayan saldırgan, 2010 yılında radikal İslamcı gruplara yakınlaşmaya başlaması nedeniyle Fransız iç istihbarat birimleri tarafından “S fişi” ile izlenmiş.

Mustafei’nin Türkiye üzerinden 3 Ekim 2013 tarihinde Suriye’ye gittiği ve 2014 baharına kadar Suriye’de kaldığı belirlendi. Polis, Mustafei’nin babası ve 4 kardeşinin de aralarında bulunduğu 7 kişiyi gözaltına alarak sorgulanmaya başladı.

Sahte Türk pasaportu mu ?

CNN International kanalı saldırganlardan ikisinin üzerinde Türk pasaportu olduğunu duyurdu. Ancak pasaportların sahte olduğunun ortaya çıktığı bilgisini de paylaştı. Bununla birlikte Fransız yetkililer bu bilgileri henüz doğrulamadı.

3 saldırgan kardeş çıktı

Paris saldırısını düzenleyen 7 saldırgandan 3’ünün kardeş olduğu ortaya çıktı. Fransız vatandaşı 3 kardeşten birisinin saldırı sırasında öldüğü, bir diğerinin kaçtığını, üçüncü kardeşin ise gözaltında olduğu öğrenildi. Soruşturmaya yakın polis kaynaklarından Fransız basınına sızan bilgilere göre, Brüksel’de Molenbeek mahallesinde oturan kardeşlerden birisi Polo marka arabayı kiraladı. Bir diğeri ise birlikte saldırıya katıldı. Kardeşlerden biri ölürken, adına araba kiralanmış görünen diğer kardeş kaçmayı başardı. Kaçak saldırgan hakkında uluslararası arama emri çıkarıldı. Polis Brüksel’de bu şahsa ait adrese baskın yaparak, kendisine çok benzeyen kardeşi gözaltına aldı. Ancak bu kardeşin doğrudan saldırıyla ilgisi olmadığı ortaya çıkınca yeniden bıraktığı belirlendi.

Sınır polisinden geçmeyi başarmış

Saldırıya karışan Polo marka araçla, aranan şahsın 14 Kasım sabahı Fransa’nın Belçika sınırından Brüksel’e geçtiği, sınır kontrolü yapan jandarmanın kimlik yoklaması yaptıktan sonra, saldırgana ait bilgilere henüz sahip olmadığı için geçmesine izin verdiği de gelen bilgiler arasında.

Seat otomobil ve 3 Kalaşnikof bulundu

Saldırıda kullanılan iki araçtan Seat marka olanı ise Paris'in hemen dışındaki Montreuil bölgesinde bulundu. Sabah saatlerinde Paris’in yakınlarında terkedilmiş olarak bulunan siyah Seat otomobilin içinde 3 adet de Kalaşnikof olduğu duyuruldu. Her iki arabanın da Belçika’dan kiralandığı anlaşıldı.

Saldırıda Belçika unsuru

Fransa’da yapılan son terör saldırılarında Belçika ve Molenbeek mahallesi ön plana çıktı. Saldırıyı düzenlerken ölen 7 kişiden ikisinin Belçika vatandaşı olduğu, 3’ünün ise Brüksel’de oturan Fransız vatandaşları olduğu belirlendi. Paris saldırısında kullanılan Seat ve Polo marka iki otomobilin Brüksel adresindeki iki kişinin üzerinde kiralandığı anlaşıldı. Otomobillerin Brüksel’in Molenbeek mahallesinde kiralandığını belirleyen polisler, Belçika polisiyle ortak operasyon düzenledi. Seat marka otomobili kiralayan şahsın yakınlarından oluşan 7 kişi Molenbeek-Saint-Jean mahallesinde gözaltına alındı.

AB İçişleri ve Adalet Bakanları Cuma günü toplanıyor

Daha önce Thalys treni saldırısı ve Mehdi Nemouche saldırılarının zanlılarının da Belçika’dan olduğuna ve cinayetlerde kullanılan silahların Belçika’dan temin edildiğine dikkat çeken uzmanlar, Belçika sınırının kontrol edilmesi uyarısı yaptılar. Belçika İçişleri Bakanı, Paris’e gelerek Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve ile görüştü. Avrupa Birliği İçişleri Bakanı, Fransa’nın başvurusu üzerine 20 Kasım Cuma günü teröre karşı alınacak önlemleri konuşmak ve ortak bir plan geliştirmek üzere toplanacak. Schengen sınırlarının geçici bir süreyle kapanması da 28 AB üyesi ülkeyle birlikte tartışılacak. Fransa, terör saldırısı ve 30 Kasım-11 Aralık tarihleri arasında toplanacak BM İklim Zirvesi nedeniyle sınırlarını Aralık ayı sonuna kadar kapatacağını duyurmuştu.

Hollande, olağanüstü hal uygulamasını 3 ay uzatacak

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, muhalefet lideriyle Elysee Sarayı’nda biraraya geldi. Hollande, Pazartesi günü de, Versailles Sarayı’nda, parlamentonun alt kanadı Ulusal Meclis ile üst kanadı Senato’yu biraraya getiren genel kurulu toplayacak. Hollande, parlamentonun her iki kanadından olağanüstü hal uygulamasının üç ay daha uzatılmasını isteyecek. Bu yoldaki bir yasa tasarısı Çarşamba günü toplanacak Bakanlar Kurulu’nun gündemine gelecek. Ardından Fransız Parlamentosu’nun onayına sunulacak.

10 bin yeni askeri güç

Bu arada Paris’teki olağanüstü hal kararı çerçevesinde alınan güvenlik önlemleri de artırılarak devam ediyor. Başbakan Manuel Valls, Salı akşamından itibaren ülkenin diğer bölgelerinden gelen 10 bin askerin, daha önce sevkedilen 1500 askerin yanında görev yapacağını duyurdu.

XS
SM
MD
LG