Erişilebilirlik

Saldırgan IŞİD Sempatizanı mıydı?


Amerikan güvenlik kuvvetleri, Florida’nın Orlando kentindeki gece kulübüne saldırı düzenleyerek en az 50 kişinin ölümüne yol açan Ömer Sıddıki Metin’in saldırıdan bir süre önce IŞİD’e bağlılık yemini ettiğini açıkladı.

Metin’in, saldırıdan kısa süre önce 911 acil yardım hattını arayarak kendini tanıttığı ve IŞİD lideri Ebubekir el-Bağdadi’ye bağlılığını bildirdiği kaydedildi. Ömer Sıddıki Metin’in ayrıca bu telefon görüşmesi sırasında 2013 yılında Boston Maratonu’na bombalı saldırı düzenleyerek 3 kişinin ölümüne 260 kişinin yaralanmasına yol açan Çeçen Çarnayev kardeşlerden bahsettiği de bildirildi.

Ömer Metin’in babası Mir Sıddıki, Amerikan NBC televizyonuna verdiği mülakatta, saldırının oğlunun dini inancıyla ilgisi olmadığını, daha çok homofobik yaklaşımlarından kaynaklanmış olabileceğini söyledi. Buna gerekçe olarak Miami’de birlikte yaşadıkları bir olayda oğlunun verdiği tepkiyi şu sözlerle aktardı:

“Karısı ve çocuğunun önünde iki adamın öpüştüğünü gördü ve çok sinirlendi. ‘Şunlara bak, oğlumun gözü önünde birbirlerine dokunup, öpüyorlar’ dedi. Erkekler tuvaletindeydik ve birbirini öpen erkekler vardı.”

Baba Sıddıki, saldırı kurbanlarının yakınlarından özür diledi ve oğlunun böyle bir saldırı hazırlığı içinde olduğundan habersiz olduğunu ifade etti, "Biz de tüm ülke gibi şoke olduk" dedi.

1986 New York doğumlu Metin, Afgan göçmeni bir ailenin oğlu. Washington Post gazetesinin ulaştığı eski karısı, Ömer Metin’le 8 yıl önce internette tanıştığını ve daha sonra birlikte Florida’ya taşındıklarını söyledi.

Güvenlik nedeniyle ismini açıklamayan kadın, evliliklerinin Metin’in şiddet yanlısı davranışlar göstermeye başlayıncaya kadar normal seyrettiğini açıkladı. Eski eşi, “dengesiz biri” olarak tanımladığı Ömer Metin’in, çamaşırlar yıkanmadığı ya da başka bahanelerle kendisine şiddet uyguladığını aktardı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump'ın Evinde Aramaya Onay Adalet Bakanı'ndan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:33 0:00
XS
SM
MD
LG