Erişilebilirlik

Salah Abdeslam Fransa'ya İade Edildi


Paris saldırılarının yaşayan tek zanlısı 26 yaşındaki Fransız vatandaşı Salah Abdeslam, Belçika makamları tarafından Fransa'ya iade edildi. Belçika'dan büyük bir gizlilik içinde helikopterle Paris'e getirilen Abdeslam, Avrupa'nın en korunaklı ve en büyük cezaevi olan Paris yakınlarındaki Fleury Merogis Cezaevi'ne konulacak.

Paris'teki saldırıları düzenledikten sonra 4 ay boyunca izini kaybettiren ancak, Belçika ve Fransa polisinin ortak operasyonuyla 22 Mart günü Belçika saldırısından hemen önce yakalanan Abdeslam, Fransız makamlarına iade edildi. İade işlemi jandarma özel birlikleri tarafından yapıldı.

Salah Abdeslam'ın iadesini yazılı bir açıklama ile duyuran Paris Savcılığı, "Abdeslam'ın saat 09.05'te Fransız birimlerine iade edildiğini ve hakim karşısına çıkarıldıktan sonra tutuklanarak cezaevine konulacağını" bildirdi.

Adalet Bakanı Jean-Jacques Urvoas, "Abdeslam'ı cezaevinde izlemek üzere, tehlikeli tutuklular konusunda özel eğitimli uzmanlar görevlendirildi. Gereken tüm önlemler alındı," dedi.

Gerekli işlemlerin tamamlanması ve soruşturma hakimliği tarafından ilk ifadesinin alınmasının ardından Abdeslam, Paris'in güneyinde, başkente 30 km uzaklıkta, Essonne'da bulunan ve Avrupa'nın en büyük hapishanesi olarak bilinen Fleury Merogis Cezaevi'ne konulacak.

24 saat kamera gözetiminde

Abdeslam'ın hücresindeki küçük pencere demirlerle kaplı olacak. Abdeslam uzman bir ekip tarafından kameralarla 24 saat izlenecek. Hem kaçmasını ya da intiharını engellemek, hem de diğer mahkumların güvenliği için izolasyon hücresinde tutulacak. Günün 23 saatini hücresinde kapalı geçirecek, bir saat yürüyüş izni olacak.

Fleury Merogis Cezaevi, Abdeslam'ın profiline yakın pek çok mahkumu ağırlıyor. Charlie Hebdo saldırısını düzenleyen Şerif Kouachi ve Amedy Coulibaly'nin lideri olarak bilinen Jamel Beghal bu isimlerden biri. Fransa'da 1995 yılında metro saldırısını düzenleyen mahkumlar da bu cezaevinde yatıyor.

Avukatların savunma stratejisi

Abdeslam'ı Fransa'nın ünlü ve medyatik ceza avukatlarından Frank Berton savunacak. Belçikalı avukatı Sven Mary ve Frank Berton, ortak bir savunma ekibi kurarak, Paris ve Brüksel'de öldürülen 162 kişinin öldürülmesinden yargılanacak müvekkilleri için ortak bir savunma stratejisi oluşturacak.

Her iki avukat da bu hazırlıktan önce, 22 Nisan'da Belçika'nın Beveren Cezaevi'nde kalan Abdeslam ile görüştü. Fransız avukat bu görüşmenin ardından, "Tümüyle yıkık, 13 Kasım ve onu izleyen günlerde olup bitenleri ve kendisinin radikalleşme sürecini samimiyetle konuşmak isteyen bir genç adam gördüm. Eğer hala yaptıklarını savunsaydı O'nu savunmazdım. Ama işin esasını anlatmaya hazır, ilginç bir adalet sayfası yazabiliriz. Bunu söylerken özellikle kurbanları düşünüyorum. İşte bu nedenle avukatı olmayı kabul etim," dedi.

Belçikalı avukatı Sven Mary ise, "Abdeslam bütün bunları planlayacak ne güce ne de zekaya sahip" diyerek, eğer bu saldırıların planlayıcısı olduğu söyleniyorsa bunun delillerle belgelenmesi gerektiğini vurguladı.

13 Kasım'da yakınlarını yitiren aileler ise, Abdeslam'ın Paris'ten birlikte kaçtığı ve Belçika polisi tarafından yakalanan Brüksel saldırısının da zanlısı Muhammed Abrini'nin de Fransa'ya iadesini beklediklerini dile getirdi.

XS
SM
MD
LG