Erişilebilirlik

Sağlık Reformu Ara Seçimlerin Vazgeçilmezi


Sağlık Reformu Ara Seçimlerin Vazgeçilmezi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:15 0:00

Başkan Obama’nın tartışmalı sağlık reformu yasası, bu yıl yapılacak Kongre ara seçimleri öncesinde kampanyaların odak noktası olacak. Beyaz Saray'a göre, yedi milyon Amerikalı sağlık sigortası aldı. Bu da Demokrat Partililer’i Kasım'daki ara seçimler öncesinde biraz olsun rahatlattı

Başkan Obama’nın sağlık reformu yasası, yaptığı sorunlu başlangıca rağmen sağlam adımlarla ilerliyor. Birçok gönüllü Los Angeles’ta sigorta kaydı yaptırmak isteyenlere yardım etti:

”İşler yolunda gidiyor. Herkes sağlık hizmetine kavuşmak için can atıyor.”

Danny Segovia gibi gençler daha önceki yıllarda sağlık sigortası almaktan kaçınıyordu.

”Hemen sigorta kapsamına alınırsam rahat edeceğim. Spor yaparken kaygılanmam gerekmeyecek.”

Başkan Obama, Beyaz Saray’da elde edilen kazanımları açıkladı:

”Sağlık yasasını daha da geliştirmek isteyen herkesle çalışmaya hazırım. Yasanın iptaliyle ilgili bütün tartışmalar artık sona ermiştir.”

Kongre’deki Demokratlar, yasanın kalıcı olmasını umuyor. Cumhuriyetçiler ise yasanın ekonomiye yük olduğunu öne sürüyor ve bu konuyu seçim kampanyasının ana gündem maddesi haline getirmeye kararlı görünüyor:

”Yasadan zarar gören yüzlerce seçmenimden mektup aldım.”

Sağlık reformu yasası Kongre’de tartışma yaratmaya devam ediyor. Cumhuriyetçi Senatör John Thune da eleştirenlerden:

”Sağlık reformu yasası Amerika’da istihdam yaratmanın önünde büyük engel oluşturuyor.”

Demokrat Senatör Richard Durbin de tartışmanın içinde:

”Tek bir Cumhuriyetçi bile oturup yasada ne gibi değişiklikler yapılabileceğini bizimle tartışmadı.”

Pew Araştırma Merkezi’nden Carroll Doherty, sağlık reformuna karşı çıkan Cumhuriyetçi seçmenlerin Kasım’daki ara seçimlerde harekete geçeceğini söyledi:

”Kasım’daki ara seçimlerde oy kullanan seçmen sayısının yüksek olması son derece önemli. Sağlık reformu yasası da özellikle Cumhuriyetçi seçmenler arasında büyük tartışma yaratan bir konu.”

Ancak Partilerüstü Politika Merkezi adlı düşünce kuruluşundan John Fortier’a göre sağlık reformu bu yılki seçimlerin tek gündem maddesi değil:

”Ara seçimlerin en önemli iki konusu ekonominin durumu ve Beyaz Saray’daki başkanın başarılı olup olmadığıyla ilgili. Ara seçimlerde başkanın partisi genellikle iyi sonuç almaz. Seçmen muhalefete yönelir.”

Kasım’daki ara seçimlerin sonucu, Obama’nın başkanlık koltuğundaki son iki yılının nasıl geçeceği üzerinde önemli rol oynayacak.
XS
SM
MD
LG