Erişilebilirlik

Sağlık Çalışanlarına Yeni Ebola Kuralları


Sağlık Çalışanlarına Yeni Ebola Kuralları
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:05 0:00

Amerikan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi Ebola hastalarına bakan sağlık çalışanlarının izlemesi gereken sıkı kuralları belirledi. Yeni kurallar, hastalara bakan sağlık çalışanlarının giyeceği koruyucu kıyafetleri belirliyor

Amerikan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi Ebola hastalarına bakan sağlık çalışanlarının izlemesi gereken sıkı kuralları belirledi. Kurallar sonradan ölen bir hastaya bakan iki hemşireye Ebola teşhisi konmasını izledi.

Yeni kurallar, hastalara bakan sağlık çalışanlarının giyeceği koruyucu kıyafetleri belirliyor.

Amerika’ya getirildikten sonra Ebola’dan ölen Thomas Eric Duncan’a bakan iki hemşirenin hastalığı nasıl kaptığını kimse tam olarak bilmiyor. Ancak Amerika Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi CDC’den Thomas Frieden uygulamalardaki değişikliklerin nedenini Skype aracılığıyla şöyle açıkladı: “İşin özü, hastanenin önlemlerinin yetersiz kalması. Dallas Ebola hastalarına bakmanın zor olduğunu ortaya koydu.”

Yeni kurallar sağlık çalışanlarının derilerinin tamamen kapalı olması kuralını ve korumalı giysilerin nasıl giyileceği konusunda sıkı bir eğitimi zorunlu hale getiriyor. Eğitimli bir gözlemci, her çalışanı dikkatle izleyecek. Georgia’da özel bir acil servis ekibi eğitimlere başladı.

Yeni CDC kuralları iki kat eldiven, su geçirmez ayakkabı kaplaması, tek kullanımlık yüz korumaları, özel maskelerle gaz maskelerini zorunlu kılıyor. Ebola havadan bulaşmasa da bakım sırasında bazı vücut sıvılarıyla geçmesi mümkün.

Bu kurallar Amerika’daki uygulamayı Sınır Tanımayan Doktorlar’ın kullandığı standarda yaklaştırıyor. Grup Afrika’da Ebola hastalarına bakıyor.

Sınır Tanımayan Doktorlar’ın uyduğu sıkı kurallar, çalışanlarını genelde ölümcül Ebola virüsünden korumada başarılı oldu.

XS
SM
MD
LG