Erişilebilirlik

Sağlık Bakanı Türkiye'de İlk Corona Virüsü Vakasını Açıkladı


Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Türkiye'de ilk Corona virüsü vakasının tespit edildiğini açıkladı. Sağlık Bakanı "Tanı yüksek ateş ve öksürük şikayetinin araştırılması sonucu konulmuştur. Virüsü Avrupa temasıyla aldığı bilinmektedir" dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Corona virüsü testi pozitif çıkan hastanın erkek olduğunu söylemekle yetindi, hasta mahremiyeti açısından ayrıntılı bilgi paylaşılmasının uygun görülmediğini ifade etti.

Hastanın izole edildiğini, yakın çevresinin ve ailesinin gözetim altında olduğunu belirten Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, VOA Türkçe muhabirinin ısrarlı sorusuna rağmen, erkek hastanın hangi ilde olduğuna ilişkin bilgi vermedi. Hastanın virüsü hangi Avrupa ülkesiyle temastan kaptığına ilişkin ayrıntı da paylaşılmadı.

Hastanın genel durumunun iyi olduğunu belirten Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Bir vaka topyekün risk değildir. Devletimiz Corona'ya karşı mücadelesini planladı. Yurtdışına zorunlu olmadıkça çıkmayalım. Tedbirlerde anahtar kelimemiz 14. Yurtdışından dönenlerden kendilerini 14 gün izole etmelerini istiyoruz. Vatandaşlardan beklentimiz 14 gün kuralına uymaları" şeklinde konuştu.

Sağlık Bakanı'ndan 'Türkiye'de İlk Corona Vakası' Açıklaması
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:06:39 0:00

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıklamasından kısa bir süre önce de Sağlık Bakanlığı Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü'nden yazılı bir açıklama paylaşıldı.

Açıklamada "Covid-19 salgını sebebiyle Genel Müdürlüğümüz, merkez ve taşra teşkilatında çalışan tüm personelin ikinci bir emre kadar yıllık izinleri iptal edilmiştir" denildi.

XS
SM
MD
LG