Erişilebilirlik

Sağlık Bakanı'ndan Diyarbakır'da Corona Zirvesi


4 Eylül 2020 - Sağlık Bakanı Fahrettin Koca liderliğinde Diyarbakır'da düzenlenen Corona salgını toplantısı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde vaka sayılarının artışıyla ilgili görüşmeler yapmak üzere Diyarbakır’a geldi. Koca Diyarbakır’da Batman, Mardin, Siirt, Şanlıurfa ve Şırnak valileriyle sağlık yetkililerinin katıldığı bir toplantı düzenledi.

Toplantı öncesinde Vali Münir Karaloğlu’nu ziyaret eden Bakan Koca, burada yaptığı açıklamada, Mart ayından bu yana büyük bir mücadele verilen Corona virüsü salgınında birinci dalganın ikinci pikinin yaşandığını söyledi.

Bakan Koca, ülke genelinde vaka sayılarının artışa geçmesine rağmen bu artışın homojen bir artış olmadığını ifade ederek, "Ülke genelinde vaka sayıları artışa geçti. Ancak bu artış homojen bir artış olarak görülmemektedir. Bazı illerimizde vaka sayıları sabit kalıp veya düşerken daha önce salgının kontrol altında olduğu bazı illerimizde ise istemediğimiz bazı tablolara tanık oluyoruz. Diyarbakır bu anlamda Sağlık Bakanlığı olarak mercek altına aldığımız merkezlerden biri oldu. Son dönemde yüksek vaka artışlarını gördüğümüz illerden biri haline geldi. Geçtiğimiz haftalarda bölge hastanelerimizdeki yoğunluk sizlerin de malumu. Yalnızca Diyarbakır'da değil genel olarak Güneydoğu Anadolu illerimizde sıkıntılı günlerden geçtik" dedi.

Diyarbakır’ın son dönemde yüksek vaka artışları görülen illerden biri haline geldiğine dikkat çeken Koca, ancak son üç haftada vaka oranının yüzde 49 düştüğünü söyledi.

Koca, "Diyarbakır'da üç hafta öncesine kadar ciddi bir yoğunluk yaşadık. Bu dönemde yaptığımız hızlı ve etkili müdahalelerle bugün durum önemli ölçüde kontrol altına alınmış oldu. Diyarbakır'daki mevcut 200 filyasyon ekibimizi hızla 385'e çıkardık. Her zaman altını çiziyorum, temasları ne kadar erken izole edebilirsek salgın kontrolünde o kadar başarılı oluruz. Önemli olan temasları ve pozitif olan vakaları erken dönemde izole etmek olmalı. Türkiye dünyada filyasyonu, yani temaslı takibini en iyi yapan ülkelerden biri. Bu gücümüzü Diyarbakır'da yoğun şekilde sahaya sürdük. Bugün rahatlıkla söyleyebilirim ki üç hafta öncesine göre vaka oranımız yüzde 49 oranında düşmüş durumdadır" diye konuştu.

"Türkiye genelinde yatak doluluk oranı yüzde 51, yoğun bakım doluluk oranı yüzde 68"

Sağlık Bakanı 6 kentin vali ve sağlık yöneticileriyle toplantısının ardından basın toplantısı düzenledi. Koca, "Türkiye genelinde yatak doluluk oranı yüzde 51, yoğun bakım doluluk oranı yüzde 68, solunum cihazı doluluk oranı yüzde 31'dir" dedi.

Bakan Koca, gelenek ve göreneklere en fazla bağlı olan Orta Anadolu ve Güneydoğu Anadolu'da daha fazla artış yaşandığına dikkat çekerek, Türkiye genelinde büyük bir sorun olmadığını ancak bazı yerlerde hızlı hasta artışından kaynaklanan sorunlar yaşandığını söyledi.

Toplantıda bölgedeki 6 il ile ilgili rakamları da paylaşan Koca, şöyle konuştu; ”Hasta yatak kapasitelerimiz ve yoğun bakım yataklarımızı değerlendirdiğimizde; Batman'da yeni 440 yataklı hastaneyi bu ay sonra hizmete alıyoruz. Yoğun bakım yatak sayımız Mart ayında Batman'da 116 idi. Bu süreçte 17 yoğun bakım yatağını hizmete aldık, 103 yatak ilavesiyle kapasitemizi 236 yatağa çıkarmış olacağız. Batman'da yoğun bakım doluluk oranı yüzde 79, solunum cihazı doluluk oranı ise yüzde 44. Diyarbakır'da yoğun bakım yatak sayımız Mart ayında 370’di. Bu süreçte 44 yeni yatağı hizmete sunduk, 106 yatak ilavesi ile kapasitemizi 520 yatağa çıkarmış olacağız. Diyarbakır'da yoğun bakım doluluk oranı şu an yüzde 66, solunum cihazı doluluk oranı ise yüzde 17,5. Mardin'deki yoğun bakım yatak sayısını ise 139’dan, 43 yatak ilavesi ile 182 yatağa çıkarmış olacağız. Mardin'de yoğun bakım doluluk oranı yüzde 81, solunum cihazı doluluk oranımız ise yüzde 44. Siirt'teki 63 yoğun bakım yatağına 20 yatak ilavesi ile kapasitemizi 83 yatağa çıkarmış olacağız. Yoğun bakım doluluk oranı şu an yüzde 62, solunum cihazı doluluk oranı ise yüzde 12. Şanlıurfa ilimizde yoğun bakım yatak sayımız Mart ayında 567’ydi, 33 yeni yoğun bakım yatağı hizmete aldık, 110 yatak ilavesi ile yoğun bakım yatak kapasitemiz 710 yatağı çıkarmış olacağız. Şanlıurfa'da yoğun bakım doluluk oranı yüzde 74, solunum cihazı doluluk oranı yüzde 31. Şırnak ilimizde 125 yataklı Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi hizmete almış bulunuyoruz. 69 olan yoğun bakım yatak sayısını ise bu süreçte 40 yeni yoğun bakım yatağı ile 109'a çıkardık. Bu ay 13 yatak ilavesiyle kapasitemizi 122 yoğun bakım yatağına çıkarmış olacağız. Şırnak'ta yoğun bakım doluluk oranımız yüzde 58, solunum cihazı doluluk oranı ise yüzde 12. Türkiye genelinde ise yatak doluluk oranımız yüzde 51, yoğun bakım doluluk oranımız yüzde 68, solunum cihazı doluluk oranını ise yüzde 31.”

Altı kentteki filyasyon ekibi sayısının arttırıldığını da söyleyen Koca, “Bu tedbirler sayesinde hasta sayılarındaki artış durduruldu, aktif hasta sayıları düşmeye başladı” dedi. Diyarbakır’daki temaslı kişilerin yüzde 90'ının aile içinde bulaştığına dikkati çeken Koca, temasların vakaya dönüşme oranında ise düşüş yaşandığını kaydetti. Bölge illerinde vaka sayılarının düşmeye başladığına vurgu yapan Koca, “Alınan tedbirler sayesinde yeni hasta sayısındaki artışlar kontrol edilebilir seviyeye çekildi. Diyarbakır'da yüzde 49, Şanlıurfa'da yüzde 34, Mardin'de yüzde 47, Batman'da yüzde 56, Siirt'te yüzde 37, Şırnak'ta ise yüzde 42 azalma oldu. Bu henüz başlangıçtır bir tek hasta kalmayıncaya kadar birlikte mücadelemize devam edeceğiz” diye konuştu.

Toplantıda durumu ele alınan 6 kentte şehir hastaneleri kurulacağını belirten Koca, sağlık çalışanlarına ek ödeme yapılması için çalışmalar yapıldığını söyledi.

"Son 24 saatte 1612 yeni vaka, 53 can kaybı"

Bu arada Sağlık Bakanlığı internet sitesinden paylaşılan verilere göre Türkiye'de son 24 saatte 1612 kişiye Corona tanısı konuldu, 53 kişi hayatını kaybetti, toplam vaka sayısı 276 bin 555, can kaybı 6 bin 564 oldu. Güncel verilere göre, bugün 117 bin 113 test yapılırken, toplam test sayısı 7 milyon 583 bin 200, vaka sayısı 276 bin 555, vefat sayısı 6 bin 564 oldu.

XS
SM
MD
LG