Erişilebilirlik

Sağlam Psikoloji Sporcuları Başarıya Taşıyor


Sağlam Psikoloji Sporcuları Başarıya Taşıyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:41 0:00
Linki indirmek için

2012 Yaz Olimpiyatları sırasında akıllara takılan en önemli soru, sporcuların kazanma baskısıyla nasıl başa çıktıkları oldu

2012 Yaz Olimpiyatları sırasında akıllara takılan en önemli soru, sporcuların kazanma baskısıyla nasıl başa çıktıkları oldu.

Madalyalı sporcuların fiziki güç kadar psikolojik olarak da rakiplerinden ileri olması bu başarının nedenleri arasında sıralanıyor. Çünkü birçok sporcu artık sadece antrenörlerden değil, psikologlardan da destek alıyor.

1964 Olimpiyat Oyunlarında, Billy Mills, 10,000 metre koşusunda altın madalya kazanan ilk ve tek Amerikalı atlet oldu.

Aslında yarışın favorisi olarak Avusturalyalı atlet Ron Clarke gösteriliyordu ve Mills tanınmıyordu. Ama o gün her şey değişti.

Mills, “Bir daha kazanmaya bu kadar yaklaşamayacağımı düşündüm ve şimdi başarmalıyım dedim. Kazandım! Kazandım! Kazandım! Varış bandını göğsümle yırttığımı hissettim. Japon bir yetkili bana yaklaştı ama dokunmadan “Sen kimsin? Sen kimsin? diye sordu. Ben o anda “Aman Allah’ım! Bir tur daha mı var?” dedim. Yetkili “Bitti. Bitti. Yeni olimpiyat şampiyonu sensin” dedi.

Mills, Güney Dakota eyaletinde, Amerikalı yerlilere ait bölgede büyüdü. 12 yaşında, babasını kaybetti. Bir yerli olarak ayrımcılık yaşadı. Bir gün camdan atlayarak bütün sıkıntılarına son vermeye karar verdi.

Mills, “Birden ‘Yapma!’ diyen bir ses duydum. Sanki babamın sesiydi. Ağlayarak sandalyeden indim. Yaralı ruhumu iyileştirmek için bir düş kurmaya ihtiyacım vardı. Bir kağıda ’10,000 metre koşusu, altın madalya’ yazdım. O andan itibaren, her gün yüzlerce kez ‘Altın madalya, 10,000 metre koşusu’ cümlesini tekrarladım. İnandım. Ve sonunda gerçeğe dönüştü,” şeklinde konuşuyor.

Bugün, atletler, psikologlardan yardım alıyor ve yarış baskısıyla nasıl başa çıkacaklarını öğreniyorlar.

Sporcu danışmanı Neil Castle, atletlerin bireysel ihtiyaçlarını anlamak için psikologlarla çalıştıklarını söylüyor: “Eğer kişiyi iyi anlarsak, onu çok daha verimli bir şekilde çalıştırabiliriz. Bu sayede sporcular da kendilerini daha iyi tanıyorlar. Özellikle futbolcularla yakın çalışıyoruz. Her oyuncunun takımına ne katkı sağladığını anlamaya çalışıyoruz.”

Vincent Pericard, Neil Castle ile çok geç tanışmış. Kamerunlu Pericard, “Eğer depresyonla mücadele için yardım almış olsaydım kariyerinde daha başarılı olurdum” diyor.

Bu nedenle Pericard, ana vatanından uzak yaşayan atletlere yardım eden bir şirket kurmuş: “Emekli olduğumda sadece 29 yaşındaydım. Bu çok erken ve şaşırtıcıydı.18 yaşındayken dünyanın en iyi takımı olan Juventus’ta oynuyordum. Bundan 10 yıl sonra emekli olmak kabul edilemez.”

Bill Mills de ilk psikolojik yardımını aslında yarım asır önce almış.

Mills, “Bugün sporcu psikologlarını düşününce, aklıma babam geliyor. Ve annemin öldüğü günü hatırlıyorum. Babam omzumu tutmuş ve bana ‘Oğlum, bugün kanatların kırıldı. Ama eğer sana göstereceğim yolda yürürsen, bir gün, bir kartalın kanatlarına sahip olabilirsin’ dedi,” şeklinde konuşuyor.
XS
SM
MD
LG