Erişilebilirlik

Sabiha Gökçen'deki Patlamaları TAK Üstlendi


İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nda 23 Aralık günü sabaha karşı bir temizlik görevlisinin ölümüyle sonuçlanan patlamaların terör eylemi ortaya çıktı. Bugün PKK’ya yakın Fırat Haber Ajansı’na bir açıklama gönderen TAK (Kürdistan Özgürlük Şahinleri) isimli örgüt saldırıyı üstlendi.

PKK’ya yakın olduğu bilinen örgüt, eylemin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki şehirleri harabeye çeviren saldırılara karşı yapıldığını duyurdu.

TAK, Türk turizmini tehdit etti

Beş uçağın zarar gördüğü eylemin havaalanında ciddi hasar meydana geldiğini belirten TAK saldırıda havan topunun kullanıldığını iddia etti. Örgüt, benzeri eylemlerin süreceği tehdidinde de bulundu.

“Savaşta hiç bir ahlaki kurala uymayan Erdoğan, AKP ve onun işbirlikçileri kendi şehirlerinde de o kadar rahat yaşayamayacaklardır. Bundan sonra Türkiye’ye gelecek uluslararası havayolu şirketleri ve Türk vatandaşı olmayan yabancı turistlerin can güvenliğinden TAK olarak biz sorumlu olmayacağız.”

TAK’ın dile getirdiği havan topu saldırısıyla ilgili henüz resmi makamlardan herhangi bir açıklama yapılmadı.

Binali Yıldırım, ‘hükme varmak için erken’ demişti

Havalimanının apron bölgesinde meydana gelen patlamaların ardından Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırm, “patlama sonucu oluşan parçacıkların tesiriyle toplam beş uçakta toplam ufak tefek patlama hasar var. Bunlar da hangara alındı gerekli müdahale yapılıyor. Havaalanının güvenliği konusunda herhangi bir zafiyet söz konu değil. Uluslararası standartlardaki bütün önlemler alınmış durumda. Olayın nedeniyle ilgili olarak gerek adli gerek idari bakımdan gerekse emniyet istihbarat gereken çalışmaları yapıyor. Herhangi bir hükme varmak için erken” demişti.

Saldırıda bir çalışanını kaybeden bir çalışanı yaralanan Pegasus şirketi ile İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı Yatırım Yapım ve İşletme A.Ş. patlamalarla ilgili ayrıntılı bir bilgi vermemişti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 16 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:19 0:00
XS
SM
MD
LG