Erişilebilirlik

Sabiha Gökçen’de Patlamalar: Bir Ölü


Sabiha Gökçen Havalimanı’nda sabaha karşı meydana gelen patlamalarda bir kişi öldü, bir kişi yaralandı. Ulaştırma Bakanı, patlamaya ilişkin bir hükme varmak için erken olduğunu söylerken arka arkaya üç ayrı noktada patlamanın gerçekleşmiş olması dışarıdan bir saldırı olma ihtimalini akla getiriyor.

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nın apron bölgesinde 23 Aralık günü saat 2 sularında meydana gelen patlamada Zehra Yamaç isimli temizlik görevlisi ölürken bir başka temizlik görevlisi Canan Burgulu yaralandı. Patlama sırasında bazı uçaklarda hasar oluşurken İstanbul Emniyeti patlamayla ilgili herhangi bir açıklama yapmadı.

Bakan Yıldırım: ‘Patlama hakkında hükme varmak için erken’

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ise yaptığı açıklamada patlama hakkında bir hükme varılmasının şu aşamada mümkün olmadığını söyledi.

Yıldırım, “patlama sonucu oluşan parçacıkların tesiriyle toplam beş uçakta toplam ufak tefek patlama hasar var. Bunlar da hangara alındı gerekli müdahale yapılıyor. Havaalanının güvenliği konusunda herhangi bir zafiyet söz konu değil. Uluslararası standartlardaki bütün önlemler alınmış durumda. Olayın nedeniyle ilgili olarakgerek adli gerek idari bakımdan gerekse emniyet istihbarat gereken çalışmaları yapıyor. Herhangi bir hükme varmak için erken” dedi.

Patlama hakkında açıklama yapan tek havacılık şirketi Pegasus oldu. Uçak park sahasında henüz sebebi belirlenememiş bir patlama gerçekleştiğini belirten havayolu şirketi, patlama esnasında körükte ya da uçakta yolcu bulunmadığını ifade etti.

İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı Yatırım Yapım ve İşletme A.Ş. de yazılı açıklamasında patlamanın henüz belirlenemeyen bir sebeple meydana geldiğini dile getirdi.Havalimanı şirketi açıklamasında “Terminalimizde uçak iniş kalkışlarında hiçbir sorun yaşanmamakta olup, uçuş operasyonu sorunsuz bir şekilde devam etmektedir” dendi.

Üç farklı patlama oldu

Hem havayolu hem havalimanı yetkilileri tek bir patlamadan bahsederken görgü tanıklarının üç ayrı patlama sesi duyduklarını açıklaması kafalarda soru işareti yaratıyordu ki gün içinde üç ayrı noktada patlama olduğu netleşti.

Buna göre, patlamalardan ilki temizlikçi iki kadının bulunduğu 206 numaralı köprünün civarında gerçekleşti. İkinci patlama yeri, 201 numaralı köprü civarında meydana geldi. Burası ilk noktanın yaklaşık 400 metre uzağında bulunuyor. Üçüncü nokta ise buraya yaklaşık 200 metre uzaklıktaki 17 numaralı park pozisyonu.

Emniyet birimleri havalimanı ve çevresinde denetim ve arama faaliyetlerini sürdürürken dışarıdan saldırı gerçekleştirilmiş olabileceği ihtimali de değerlendiriliyor.

İlgezdi: ‘Bu bir terör saldırısı mı?’

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, İçişleri Bakanı Efkan Ala tarafından yanıtlanmak üzere Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne bir soru önergesi verdi.

İlgezdi, önergesinde “Sabiha Gökçen Havalimanı’nda meydana gelen patlamaya ilişkin sağlıklı bir açıklama yapılmamasının ve kamuoyunun aydınlatılmamasının ardında basın yayın organlarına uygulanan bir karartma mı söz konusudur?Sabiha Gökçen Havalimanında meydana gelen olay bir terör saldırısı mıdır?” gibi sorularının yanıtlanmasını istedi.

Patlamalar nedeniyle hayatını kaybeden 30 yaşındaki temizlik işçisi Zehra Yamaç’in eşi Musa Yamaç ise patlamanın neden kaynaklandığına ilişkin kendisine bilgi verilmediğini söyledi. Yamaç, “Suçluların en yakın zamanda yakalanmasını istiyorum. Başka bir şey isteğim yok devletten. Yeni işe girmişti, yaklaşık 4 ay olmuştu. Bana şu an bir şey söyleyen yok” dedi.

XS
SM
MD
LG