Erişilebilirlik

Saadet Partisi ‘Cepsiz Ceketli’ Başkanlar İçin Oy İsteyecek


Saadet Partisi ‘Cepsiz Ceketli’ Başkanlar İçin Oy İsteyecek
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:55 0:00

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, “Dürüst Başkan Dürüst Yönetim” sloganıyla yolsuzluğa karşı “cepsiz ceket” giyecek başkan adayları için oy isteyeceklerini belirterek, Türkiye’nin beka değil AKP’nin tükenmişlik sendromu olduğunu söyledi.

Saadet Partisi (SP), Ankara’da düzenlediği aday tanıtım toplantısıyla 31 Mart’taki yerel seçimler için kampanya sürecini başlattı. SP, geçtiğimiz hafta toplantıyı askılıkta bir ceket fotoğrafıyla “Alıştığınız bütün ceketleri unutun, yepyeni bir yaklaşıma hazır olun” diyerek duyurmuştu. O ceket ile amaçlanan mesaj da ortaya çıktı. Yerel seçimler için ana sloganını “Dürüst Başkan Dürüst Yönetim” olarak belirleyen SP, adayları eğer belediye başkanı seçilirlerse yolsuzluk yapmayacaklarını güvencesini “cepsiz ceket” sembolüyle verdi.

SP Başkanı Karamollaoğlu, başkan adaylarına özel olarak cepsiz dikilmiş ceketler giydirerek, yerel seçimler için “çalmadan çalışacak belediyecilik” vaadini kamuoyuyla paylaştı. Karamollaoğlu, temsili olarak SP’li belediye başkan adaylarından Sivas adayı Melih Seçilmiş, Edirne adayı Mansur İriş, Akyazı adayı Selman Demirtaş, Altınordu adayı Haluk Şensoy ve Bayrampaşa adayı İsmail Akar’a cebi olmayan ceketlerden giydirdi.

Saadet Partisi yerel seçimlerde bir animasyon karakterini de maskot olarak kullanmaya karar verdi. Salonda ilk kısa videosu da gösterilen ‘Dürüst Sami’ adındaki maskot karakter aracılığıyla kamuoyuna mesajlar verilecek.

Bu arada SP eski genel başkanları Recai Kutan ve Mustafa Kamalak’ın da katıldığı kampanya ve aday tanıtım toplantısında, Karamollaoğlu, “Bilge Başkan Temel Başkan”, “Saadet Gelecek Yüzler Gülecek”, “İnadına Saadet” gibi sloganlarla karşılandı. Salonda sıklıkla merhum eski başbakanlardan Necmettin Erbakan anımsatılarak, “Mücahit Erbakan” sloganı da atıldı.

Ayrıca yerel seçimler sürecinden sorumlu SP Seçim Karargahı Başkanı Fatih Aydın, toplantı açılış konuşmasında, partililere para bağışı çağrısında bulundu. Aydın, “Biz sizlerden bir hafta içinde bin TL partimize destek vermenizi istiyoruz. İmkanı olmayanların eş dost akraba arkadaş ve komşularını bin TL’yi genel merkez hesaplarına yatırılmasını bekliyoruz. Kurullarımızın altın olduğu günleri yaşıyoruz” sözleriyle SP olarak “Benden Bin TL” kampanyası başlattıklarını duyurdu.

“Beka değil AK Parti’nin tükenmişlik sorunu var”

SP Lideri Karamollaoğlu ise, yerel seçimler sürecinde gündemdeki beka tartışmasına da değindi ve “Cumhur İttifakı”nı AKP ile birlikte oluşturan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin yerel seçimleri “Türkiye’nin beka sorunu” olarak tanımlamasına karşı çıktı. Karamollaoğlu, doğrudan Bahçeli’yi hedef almadı ancak yerel seçimler sonucunda Türkiye’nin beka sorunu yaşamayacağını vurguladı. Karamollaoğlu, “AK Parti seçimde kötü sonuç alırsa beka sorunu olurmuş. Başörtülü bacılarımız sokaklarda yürüyemezmiş. Bütün bu iddialar için biz sadece hadi oradan demekten başka bir çare bilmeyiz. Bu ülkenin beka sorunu var diyenler bu ülkenin bekasını bizzat tehlikeye atanlardır. Bu ülkenin beka sorunu yoktur AK Parti’nin tükenmişlik sorunu vardır. Bu nedenle değişime ihtiyaç var. Türkiye, yerel yönetimler tıkanmıştır. Yeni bir değişime, dönüşüme ihtiyaç duyduğu açıktır” dedi.

Bu noktada Karamollaoğlu, halka seslenerek, “Yerel yönetimlerde adam kayırmayı ve torpili liyakat ile değiştirmeye var mısınız? Yoksulluğu ve rantı alın teriyle değiştirmeye var mısınız? Umutsuzluğu umutla değiştirmeye var mısınız?” sorularını yöneltti.

“AK Parti artık miadını doldurmuş gözüküyor. Türkiye’ye vereceği hiçbir şey kalmamıştır, bu da çok açık bir şekilde görülüyor” görüşünü paylaşan Karamollaoğlu, AKP’nin son dönemde öne sürdüğü “dış güçlerce Türkiye’ye yönelik operasyon yürütülüyor” görüşüne de tepki gösterdi. Karamollaoğlu, “Artık iktidar yorgundur. Türkiye’yi de yoruyor. Bitkindir. Türkiye’yi de bitkinleştiriyor. Vereceği hiçbir sözün artık hiçbir karşılığı yoktur. Her seçim öncesi yaptıkları gibi algı operasyonlarına başvuruyorlar. Diyorlar ki sınırlarımızda dış güçler var. Biz de diyoruz ki bugün en büyük operasyonu AK Parti kendisi yapıyor. Bu iktidara sormak istiyorum. 16 yıldır bu ülkeyi siz yönetmediniz mi? 16 yıldır istediğiniz atamayı yapmadınız mı? İstediğiniz yasayı değiştirdiniz, istediğiniz kararnameyi çıkardınız, istediğiniz bürokratı görevden aldınız istediğinizi siz getirdiniz. Hiç kusura bakmayın. Kendi acizliğinizi mağdur edebiyatıyla örtemezsiniz. Operasyon var diyerek dış güçler diyerek artık milleti kandıramazsınız. Bu ülkenin başına gelen en büyük operasyon bizatihi sizsiniz. Yaptığınız yanlışlıklarla adaleti siz dumura uğrattınız” diye konuştu.

Karamollaoğlu, AKP yöneticilerince ABD’ye yönelik yapılan Türkiye’nin ekonomisine yönelik etkileme çabalarıyla ilgili ‘operasyon’ suçlamasına da tepki gösterdi. Karamollaoğlu, Türkiye’yi “bir papaz ile adaleti, bir tweet ile ekonomisi sarsılacak” hale AKP’nin getirmiş olduğunu söyledi.

Karamollaoğlu, AKP’lilerce son dönemde Milli Görüş’ün yerel seçimlerde başarı kazandığı 1994 yılına vurgu yapmasını da eleştirerek, “94 ruhuna yeniden döneceklerini ifade ediyorlar. Ama bilmeliler ki ruh çağırmakla ruh gelmez. Sizin Milli Görüş saflarında belediyecilik yaptığınız günler ile bugünkü anlayışınız arasında dağlar kadar fark var. 94 ruhu ancak Milli Görüş zihniyeti ile gelir. Çünkü hizmet ve başarının temelinde kişiler değil zihniyetler yatar” dedi.

“Cepsiz ceket” ne anlama geliyor?

SP, hazırladığı özel bir videoyla da kampanyasındaki ana tanıtım unsurlarından birisi olan “cepsiz ceket” ile neyin sembolize edildiğini de açıkladı. Videoda, “Cepsiz ceket; kendi değil halkı kazansın diye belediyecilik yapanların ceketidir. Cepsiz ceket; yetim ve öksüzün hakkını sırtında bir kurşun tabut gibi taşıyanların ceketidir. Cepsiz ceket; saklayacak tek bir çıkarı ve haram lokması olmayanların ceketidir. Cepsiz ceket; şehidin, gazinin bu vatan için verdiklerini, zihninden de gönlünden de asla çıkarmayanların ceketidir. Cepsiz ceket; zamanı geldiğinde gönül ferahlığı ve vicdan rahatlığı ile önünü ilikleyip halkının karşısına, Allah’ın karşısına çıkar gibi çıkabileceklerin ceketidir. Cepsiz ceket; halkından başkasının önünde eğilmesine sebep verecek bir şeyi saklamak zorunda kalmayanların ceketidir. Cepsiz ceket ahlaklı ve liyakatli siyasetin, belediyeciliğin giydiği cekettir!” ifadeleri kullanıldı.

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 26 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:54 0:00
XS
SM
MD
LG