Erişilebilirlik

S-400 İçin İmzalar Atılmadan Rusya’dan Üst Düzey Askeri Temas


Rusya Genelkurmay Başkanı Orgeneral Valery Gerasimov, Moskova-Ankara hattında S-400 hava savunma füze sistemi anlaşmasına önümüzdeki günlerde imza atılması öncesinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ı ziyaret etti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ziyaretinden dört gün sonra Rusya Genelkurmay Başkanı Gerasimov da bugün Ankara’ya geldi. Sürpriz ziyaret, akşam saatlerinde Türk Genelkurmay Başkanlığı’nın konuya ilişkin bilgilendirmesiyle ortaya çıktı. Ancak Türk tarafı, Akar’ın makamında gerçekleşen görüşmeye ilişkin ikili fotoğraf paylaşımı dışında herhangi bir bilgilendirmede bulunmadı.

En üst düzeydeki askeri temasta S-400 füze savunma sistemi ve Suriye konularına öncelik verilmiş olabileceği öngörülüyor. Akar ve Gerasimov son olarak, İran Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Muhammed Bakıri ile birlikte 21 Kasım’da Soçi’de bir araya gelmişti.

Rusya ve Türkiye’nin bu üst düzeydeki askeri teması, dün gerçekleşen Türkiye, ABD ve Irak’ın askeri teması sonrasına denk gelmesiyle de dikkat çekti. Akar’ın evsahipliğinde dün; Irak Genelkurmay Başkanı Orgeneral Osman Ganimi, ABD Avrupa Kuvvetler Komutanı Orgeneral Curtis M. Scaparrotti ve ABD Merkez Kuvvetler Komutanı Orgeneral Joseph L. Votel’in ortak toplantısı gerçekleşmişti. Türk tarafı, dünkü toplantıda; başta Irak ve Suriye olmak üzere bölgedeki genel güvenlik durumu ve terör örgütleri ile mücadelenin ele alındığını açıklamıştı.

Hafta başında Putin, Ankara’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte Türkiye’ye S-400 hava savunma füze sistemi için en kısa süre içerisinde anlaşma imzalayacaklarını duyurmuştu. Liderler, Suriye konusunda da özellikle Kürt yapılanması ve PYD-YPG varlığına ilişkin müzakerelere devam ettikleri sinyali vermişti.

Türkiye’de gözler; iç savaş sonrası Suriye’nin geleceği ve yeni anayasa hazırlığı konusunda, Rusya’nın Soçi’de “Ulusal Diyalog Kongresi”ni toplama girişiminde. Rusya, 18 Kasım’da Soçi’de planladığı kongreye ilk önce Türkiye’nin terör örgütü PKK’nın kolu olduğunu belirttiği PYD-YPG’yi davet etmiş; ancak Ankara’nın tepkisi üzerine kongreyi ertelediğini duyurmuştu. Ankara halen Rusya’nın Ocak 2018’de yapmayı planladığı kongreye PYD-YPG’yi çağırmaması konusundaki girişimlerini sürdürüyor.

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’a FBI Aramasında Nükleer Belge İddiası - 12 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:57 0:00
XS
SM
MD
LG