Erişilebilirlik

Türkiye'den Sırbistan ve Kosova'ya Tepki


ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray'da Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ve Kosova Başbakanı Abdullah Hoti'yi ağırladı.

Kosova ve Sırbistan’ın büyükelçiliklerini Kudüs’e taşıma kararına Türkiye, Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan bir açıklamayla tepki gösterdi. Bakanlık açıklamasında Kosova'nın kararı hayal kırıklığı olarak nitelenirken Sırbistan kararı hakkında da derin endişeyle karşılandığı değerlendirmesi yapıldı.

Dışişleri Bakanlığı Kosova'nın da Büyükelçiliği'ni Kudüs'e taşıma kararında olduğunun anlaşıldığı ifade edilen açıklamada "Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Thaçi, Başbakan Hoti ve Dışişleri Bakanı Meliza Haradinaj-Stublla'nın sosyal medya paylaşımlarından, Kosova ile İsrail'in birbirlerini karşılıklı tanımalarına ilaveten Kosova'nın Kudüs'te Büyükelçilik açmasının da taahhüt edildiği anlaşılmaktadır. Uluslararası hukukun açık bir ihlalini teşkil edecek böyle bir adımın Kosovalı yetkililerce düşünülmesi dahi hayal kırıklığı yaratmaktadır. Kosova'yı ilk tanıyan ülkeler arasında yer alan Türkiye, bu ülkenin uluslararası alanda tanınmasına yönelik çabalara da öteden beri büyük destek vermiştir. Fakat bu sürecin uluslararası hukuk hilafına ve bilhassa toprakları işgal altında bulunan Filistin halkının acıları üzerine inşa edilmesini doğru bulmuyoruz" ifadeleri yer aldı.

Bakanlığın Sırbistan'ın kararıyla ilgili açıklamasındaysa “Sırbistan'ın İsrail'deki Büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma kararını derin endişeyle karşılıyoruz. Kudüs'ün İsrail tarafından ilhakı uluslararası toplum ve Birleşmiş Milletler’ce (BM) reddedilmiştir. Filistin meselesinin ancak 1967 sınırları temelinde başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız, egemen ve coğrafi devamlılık içinde bir Filistin Devleti’nin vücut bulmasıyla çözülebileceği çeşitli BM kararlarıyla defalarca vurgulanmıştır. Hal böyle iken, herhangi bir ülkenin İsrail nezdindeki Büyükelçiliğini Kudüs'e taşıması uluslararası hukukun açık bir ihlalini teşkil edecektir. Tüm ülkeleri bu konuda kabul edilmiş BM kararlarına riayet etmeye, Kudüs'ün tarihi ve hukuki statüsüne saygı göstermeye ve İsrail-Filistin ihtilafının çözümünü daha da güçleştirecek adımlardan kaçınmaya davet ediyoruz” denildi.

Sırbistan’ın büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararı Sırbıstan Cumhurbaşkanı Aleksander Vuçiç’in Beyaz Saray’da ABD Başkanı Donald Trump’la yaptığı görüşmede imzalanan anlaşmada belirlendi.

XS
SM
MD
LG