Erişilebilirlik

Afganlar'a Türkiye’de ‘Yasal Statü’ Umudu


Ankara’daki binası önünde gösteri düzenleyen Afgan sığınmacılarla ilgili olarak Amerika’nın Sesi’nin sorularını yanıtlayan BM Mülteci Örgütü temsilcisi, gelecekte tüm sığınmacılara yasal statü verilmesi yolunda Türkiye’de çalışma yürütüldüğünü söyledi

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) Türkiye Temsilciliği’nden 19 Ağustos 2013 tarihinde yapılan yazılı açıklamada, “2012 yılında, geçtiğimiz 10 yılın toplamından daha fazla sayıda Afgan uyruklu sığınmacı UNHCR’ya başvuruda bulunmuştur. 2012 ve 2013 yıllarında UNHCR’ya başvuruda bulunan Afganların çoğu, uzun süredir – bazen on yıllardır – İran’da ikamet etmiş olan kişilerdir. Sığınma başvurusu sayısında yaşanan büyük artış, kayıt ve mülteci statüsü belirleme için bekleme sürelerinin sığınmacılar için katlanılması güç bir hale gelmesine yol açmıştır. Bu sebeple, UNHCR Türkiye Temsilciliği duruma bir çözüm bulmak amacıyla bölgedeki diğer ofisler, Cenevre’deki merkezimiz ve Türk ulusal makamları ile bir dizi istişare başlatmıştır. Yapılan istişareler neticesinde, tüm Afgan uyruklular için olağan kayıt ve mülteci statüsü belirleme işlemlerinin 6 Mayıs 2013 itibariyle askıya alınmasına karar verilmiştir” denilmişti.

UNHCR Türkiye Temsilci Yardımcısı Karim Atassi, Amerika’nın Sesi’ne yaptığı açıklamada, öncelikle Türkiye’nin “Vatansızlığın Azaltılmasına Dair BM sözleşmesi” ile “Vatansız Kişilerin Statüsüne İlişkin Sözleşme”yi TBMM gündemine aldığını hatırlattı. Türkiye ile Birleşmiş Milletler arasında yeni bir süreç başlayacağına işaret eden Atassi, artık Türkiye’deki sığınmacılara yasal mülteci statüsü verilebileceğini ve doğrudan Türkiye’ye yerleşme olanağı doğabileceğini kaydetti.

Afgan sığınmacılar için Mayıs 2013’ten bugüne kendilerine ‘sığınmacı’ statüsü verilmesiyle ilgili işlemleri askıya aldıklarını yineleyen Atassi, Türkiye’de Suriyeliler’in yanı sıra diğer ülkelerden gelen sığınmacılarla ilgili de ciddi yardım politikası izlendiğini söyledi. Türkiye’nin yasal durumunda TBMM’nin söz konusu sözleşmeleri onaylamasıyla birlikte sığınmacılar açısından yeniden değerlendirme yapılabileceğini anlatan Atassi, Türkiye’nin dünyadaki 20 ekonomi arasında yer almasıyla birlikte mülteciler açısından bir transit ülke değil artık hedef ülke de olduğunu dile getirdi. Türkiye’ye sığınmış diğer ülke vatandaşlarının nihai hedefinin Türkiye’de yaşamak olduğunu belirten Atassi, Afganlar özelinde askıya alınmış dosyaları da yeni yasal statü oluşmasıyla birlikte Türk makamlarıyla birlikte yeniden değerlendirme olanağı doğacağını söyledi.

UNHCR Türkiye Temsilciliği olarak Afganlar’ı her zaman dinlediklerini ve Ankara’daki protesto eylemini yürüten grubun temsilcileriyle görüşme gerçekleştirdiklerini vurgulayan Atassi, Afganlar ile her zaman iletişim kanallarını açık tuttuklarını belirtti. Afgan sığınmacıların kesinlikle uluslararası korumadan yoksun olmadığını kaydeden Atassi, Türk makamlarınca kendilerine kolaylıklar sağlandığını ve Afganlarca iddia edildiği gibi hiçbir şekilde sağlıklarıyla ilgilenilmediği gibi bir durumun söz konusu olmadığını dile getirdi.

Amerika’nın Sesi olarak Afgan protestocular arasında zihinsel ve fiziksel engelli bir gencin kötü koşullarda olduğunu gözlemlediğimizi ifade ettiğimiz zaman Atassi, Afgan sığınmacıların temsilcileriyle görüşmelerinde kendilerine böyle bir gençten bahsedilmediğini ve her türlü sağlık yardımı için göreve hazır olduklarını sözlerine ekledi.
  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

XS
SM
MD
LG