Erişilebilirlik

Rusya'ya Yaptırımlar Ne Kadar Etkili?


Rusya'ya Yaptırımlar Ne Kadar Etkili?
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:57 0:00

Rusya'ya uygulanan yaptırımların etkili olduğunu savunan uzmanlar olduğu gibi, Moskova'nın Amerika ve Avrupa Birliği'nin yapatırımlarından fazla etkilenmediğini savunanlar da var. Yeni yaptırımlara Rusya'nın petrol ve doğalgaz sektörü hedef olabilir

Rusya yanlısı eylemciler, Kırım’ın ilhakını mümkün kılan taktikleri kullanarak Ukrayna’nın doğusundaki bazı bölgeleri ele geçirmeye çalışıyor. Batılı ülkelerse Kırım’ı ilhak eden Rusya’yı cezalandırmak ve Ukrayna’da başka bölgeleri de ele geçirmesini engellemek için yaptırımlar uyguluyor.

Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry, ekonomik yaptırımların daha da sıkılaştırılacağını söyledi.

Yaptırımlar artarsa, Rusya için hayati önem taşıyan petrol ve doğalgaz sanayii, hedef alınabilir. Yaptırımlar, şimdiye kadar sadece Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’in yakın çevresindeki kişilere yönelikti.

Standard and Poor’s’dan John Chambers’a göre yaptırımlar, belirsizliği arttırdığı için yatırımcıları kaygılandırıyor:

“Rus ekonomisi zaten şimdiye kadar yaptırımlardan etkilendi. Bunun izlerini mali piyasalarda, dışarıya yönelik portföy akışında da görmek mümkün.”

Belirsizlikler, yatırımcıların risk analizi yapmasını zorlaştırıyor ve sermayeyi yurtdışına çıkarmalarına neden oluyor. Sermaye girişi olmayan ekonomi ise durgunlaşıyor, hatta geriliyor.

Columbia Üniversitesi’nden Profesör Tim Frye’e göre yaptırımların zaten sorunlu olan Rus ekonomisi üzerindeki etkilerini anlamak kolay değil:

“Rus ekonomisinin son birkaç yıldır büyümesini yavaşlatan çok sayıda olumsuz etken sözkonusuydu. Yaptırımlar, ekonomideki belirsizliği arttırabilir tabii, ancak henüz geniş kapsamlı etkileri olduğunu söylemek mümkün değil.”

Rusya ve Ukrayna hükümetlerinin danışmanlığını yapan bir iktisatçıysa yaptırımların çok daha sıkılaşacağı görüşünde.

Peterson Uluslararası Ekonomi Enstitüsü’nden Anders Aslund, Rusya’nın yaptırımlardan korktuğu için Ukrayna’ya daha sert askeri müdahaleden çekindiğini söylüyor:

“Belki çok net görünmüyor ama bence yaptırımlar işe yaradı. Rusya, Ukrayna’nın doğusundaki faaliyetlerini azaltıyor. Bunun arkasında yaptırımlar var.”
Anders Aslund, yaptırımlar nedeniyle Rus ekonomisinin bu yıl küçüleceğini de düşünüyor.
XS
SM
MD
LG