Erişilebilirlik

Rusya’nın Ukrayna Stratejisi Şaşırtmadı


Rusya’nın Ukrayna Stratejisi Şaşırtmadı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:07 0:00

Rusya’nın Ukrayna’ya müdahale etmesi birçok uzmanı şaşırttı. Ancak bazı uzmanlar, geçen Eylül ayında Ermenistan’da meydana gelen ve dikkatleri fazla çekmeyen bir olaya dayanarak ‘Rusya’nın Ukrayna’da attığı adımları bekliyorduk’ diyor

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan geçen Eylül ayında Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’le görüştüğünde herkes mutluydu. Ermeni lider, Avrupa Birliği’yle yapılacak bir anlaşma üzerinde iki yıldır yürütülen müzakereleri bir kenara itmiş, Rusya önderliğindeki Gümrük Birliği’ne katılma niyetini dile getirmişti.

Rusya’nın uyguladığı baskı, Ermenistan’da işe yaramıştı. Ancak Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç aynısını yaptığında aylar süren protesto gösterileri patlak verdi. Yanukoviç devrildi, kendi partisi bile ona sırt çevirdi.

Putin’in önünde iki seçenek vardı. Ya Ukrayna’daki değişimi kabul edecek ve özel ilişkilerinin sona erdiği eski Sovyet devletlerinin sayısı artacak, ya da harekete geçip Batı’yla ilişkilerini tehlikeye atacaktı.

Ermenistan’daki Bölgesel Araştırmalar Merkezi Direktörü Richard Giragosyan’a göre, Rusya strateji değiştirdi:

“Rusya farklı bir politika izlemeye başladı. Bazı kısıtlama ve sınırlar Moskova için artık geçerli değil. Daha da önemlisi Rusya, Avrupa Birliği’nin eski Sovyet cumhuriyetlerindeki varlığının kökünü kazımaya kararlı.”

Londra’daki Açık Avrupa Araştırma Merkezi’nden Nina Schick, bu değişimin özellikle Ukrayna konusunda Avrupalı liderleri şaşırttığını, ancak şaşıracak birşey olmadığını söylüyor:

“Bazıları Avrupalı liderlerin Rusya’nın tavrını yeterince ciddiye almayarak hata yaptığını düşünüyor. Ancak gerçek şu ki Rusya’nın Ukrayna’daki etkisi, Avrupalı liderlerin kabullenmek istediği ölçüden çok daha fazla.”

Richard Giragosyan’a göre Rusya’nın, Sovyetler Birliği’nin çöküşünden 25 yıl sonra eski uydularının Batı’ya dönmesini kabul etmesi, beklenen bir gelişmeydi ancak Rusya çıkarlarına ters düşen bir politika izliyor:

“Rusya, kısa vadede gövde gösterisi sergiliyor. Eski Sovyetler Birliği üzerinden yeni bir Demir Perde yaratıyor.”

Giragosyan’a göre, eski Sovyet devletleri, Rusya’nın bu yöndeki girişimlerine karşı direnecek. Ayrıca Ukrayna ve diğer komşularına kendi isteklerini dayatmaya devam etmesi durumunda Moskova Batı’nın daha sıkı yaptırımlarıyla karşı karşıya kalacak.
XS
SM
MD
LG