Erişilebilirlik

Rusya’dan YPG’ye Yardım


Suriye’deki Kürt güçler Fırat Nehri’nin doğusundaki bölgeleri Amerika liderliğindeki koalisyon ve Rusya’nın yardımıyla IŞİD’den temizlediklerini açıkladılar.

Bu açıklama Amerika Savunma Bakanı James Mattis’in YPG’yi silahlandırmanın sona ereceğini açıklamasının ardından geldi.

YPG sözcüsü Noureddine Mahmud, Amerika ve Rusya’nın hava ve lojistik desteğiyle alandaki operasyonlarda sağlanan koordinasyondan övgüyle bahsetti.

Deyrizor yakınlarındaki el-Salihiya’da bir basın toplantısı düzenleyen Mahmud, “Desteğin, hava korumanın artmasını umuyoruz” dedi.

Basın toplantısına Rusya’nın Suriye’deki Hmeimeem üssünden bir Rus General de katıldı.

YPG’nin çoğunluğunu oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri Fırat Nehri’nin doğusunda Eylül ayından buyana IŞİD militanlarıyla çatışıyordu. Nehrin diğer tarafındaysa Rusya’nın desteklediği rejim güçleri ve İran’ın desteklediği milisler de IŞİD militanlarıyla çatışıyordu.

Rusya ve Amerika iki taraf arasında çatışmayı önlemek için iletişim halindeydi. Amerikalı yetkililer, alanda Suriye Demokratik Güçleri komutanları ve rejim güçleri tarafındaki komutanlarla da görüşmeler dahil iletişimin gerçekleştirildiğini kaydetti.

Mahmud ayrıca Deyrizor’da IŞİD’e karşı savaşta oynadıkları rolden dolayı aşiret liderlerine de teşekkür etti.

Suriye Demokratik Güçleri’nin Rus güçler ve müttefikleriyle işbirliğinin boyutu netleşmiş değil. Suriye Demokratik Güçleri artık Suriye’nin yüzde 25’ini kontrol ediyor. Bu bölgeler arasında önemli petrol kaynakları da var. Ancak bölgesel açıdan kilitlenmiş durumdalar ve ekonomik açıdan Şam’ın kontrolündeki bölgelere bağımlılar.

Türkiye, YPG'yi PKK'nın uzantısı olan bir terör örgütü olarak değerlendiriyor.

XS
SM
MD
LG