Erişilebilirlik

Rusya’dan Türk Balıkçı Teknesine Taciz Ateşi


Rusya Savunma Bakanlığı, Ege’de seyreden Rus savaş gemisinin çarpışmayı engellemek için bir balıkçı teknesine ateş açtığını duyurdu. Balıkçı teknesinin kaptanı ise taciz ateşini fark etmediğini açıkladı. Türk askeri ataşesini Savunma Bakanlığı’na çağıran Rusya, ‘düşüncesiz eylemler yıkıcı sonuçlara neden olabilir’ uyarısında bulundu.

Türkiye ile Rusya arasında uçak krizi üçüncü haftasını doldururken dün gece yeni bir gerilim yaşandı. Rusya Savunma Bakanlığı Basın Dairesi, Ege Denizi’nde seyreden 'Smetliviy' devriye gemisinin bir Türk balıkçı gemisiyle çarpışma tehlikesi yaşadığını açıkladı.

Bakanlık açıklamasına göre, ‘iki gemi arasındaki mesafe 600 metreye indiği sırada, çarpışmanın engellenmesi için Rus askeri gemisi tarafından balıkçı gemisini karşı etkilemeyecek şekilde silah kullandı’.

Rusya, Moskova’daki savunma ataşesini bakanlığa çağırdı

Olayın Ege Denizi'nin kuzeyindeki Limni Adası'nın 22 kilometre açığında cereyan ettiğini duyuran Savunma Bakanlığı Basın Dairesi, balıkçı gemisinin ateş sonrası Rus mürettebatla irtibata geçmeden yön değiştirdiğini ifade etti.

Olay sonrası Rusya’nın başkenti Moskova’daki Türk Askeri Ataşesi, Rusya Savunma Bakanlığı’na çağrıldı. Görüşme sonrası bakanlıktan yapılan açıklamada, ‘‘Türk askeri ataşesine, Ankara’nın Suriye’de uluslararası terörle mücadele görevi gerçekleştiren Rus askeri birliklerine yönelik düşüncesiz eylemlerinin yol açabileceği yıkıcı sonuçlar hakkında sert bir uyarı iletildi’’ dendi.

Türkiye Savunma Bakanlığı ya da Türk Silahlı Kuvvetleri Rus tarafının iddialarıyla ilgili bir açıklama yapmadı.

Çavuşoğlu: Gerilimi diyalog yoluyla aşmaktan yanayız

Hükümet tek açıklama İtalya’nın başkenti Roma’da düzenlenen Uluslararası Libya Konferansı’na katılan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’ndan geldi. Bakan Çavuşoğlu, olaydan Rusya tarafının yaptığı açıklamalardan sonra haberdar olduklarını söyledi.

‘‘Rus tarafından açıklamayı gördük. Şimdi o balıkçı teknesi tespit edildi ve balıkçıyla da görüştükten sonra biz de nasıl olduğuna dair bilgi aldıktan sonra biz de gerekli açıklamalarımızı yaparız. Ama biz hep şunu söylüyoruz, gerilimden yana değiliz, gerilimleri diyalog yoluyla aşmadan yanayız. 24 Kasım’da yaşanan bu üzücü olaydan sonra da hep attığımız adımlar bu yönde olmuştur. Bu konuda Türkiye’nin hakkını tüm dünya da teslim ediyor. Türkiye’nin olgun yaklaşımı, sabırlı yaklaşımı, diyalogdan yana olması ve gerilimi tırmandırmak istememesi herkes tarafından takdirle de karşılanmaktadır. Dolayısıyla balıkçıdan gerçek bilgileri, olayın nasıl gerçekleştiğini dinledikten sonra gerekli açıklamaları da zaten yaparız.”

Balıkçı: Taciz ateşini fark etmedik

Hürriyet gazetesinin haberine göre, Doğan Haber Ajansı muhabirine konuşan Geçiciler 1 isimli balıkçı teknesinin kaptanı Muzaffer Geçici, taciz ateşini fark etmediklerini ifade etti.

Gökçeada ile Bozcaada arasında avlanırken durmakta olan savaş gemisinin bir mil açığından geçtiklerini söyleyen Geçici, ‘‘ gemimizde kamera sistemleri var. Sahil Güvenlik yetkililerine verdik. Onlar stop vaziyetteydi. Biz yolumuza gidiyorduk. Onların Rus gemisi olduğunu dahi bilmiyorduk. NATO gemisi zannettik. Saat 08.30’da yanlarından geçtik. Bize bir taciz veya ateş olduğunu duymadık. Şu anda Gökçeada’nın 5-6 mil açığındayız. Yanımızda Sahil Güvenlik 308 var. İfade verdik. Kamera görüntülerini de teslim ettik. O geminin Rus gemisi olacağı aklımızdan daha geçmedi’’ dedi.

XS
SM
MD
LG