Erişilebilirlik

Rusya’dan Suriye Uyarısı


Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov

Rus hükümeti, Şam havaalanı yakınlarındaki silah deposuna İsrail’in düzenlediği belirtilen hava saldırılarının ardından yaptığı açıklamada tüm taraflara Suriye’de tansiyonu yükseltecek hareketlerden kaçınma çağrısı yaptı.

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, “Bütün ülkeler bu bölgede tansiyonu yükseltecek her türlü hareketten uzak durmalılar” ifadelerini kullandı.

Peskov ayrıca Suriye’nin bağımsızlığına saygı gösterilmesi gerektiğini de kaydetti.

Söz konusu silah deposu Hizbullah tarafından kullanılıyordu. Suriyeli muhalifler ve istihbarat kaynakları İran’dan gönderilen silahların hedef alındığını kaydetti.

Patlamanın hemen ardından Lübnan’da yayın yapan Hizbullah yanlısı El-Manar televizyonu patlamanın İsrail hava saldırıları sonucu olduğunu bildirmişti. Suriye devlet medyası ise İsrail füzelerinin bölgeyi vurduğunu duyurmuştu.

İsrail İstihbarat Bakanı Yisrael Katz olaydan İsrail’in sorumlu olduğunu doğrulamadı, bununla birlikte bunun uygulamaya koydukları politika ile örtüştüğünü kaydetti.

Suriye savaşı süresince İsrail, İran’ın Suriye’de savaşan Hizbullah militanlarına silah sevkiyatına izin vermeyeceğini açıklamıştı. İsrail daha önce de Suriye’de bu tür hareketlere karşı hava saldırıları düzenlemiş, ordu ise genelde bunların sorumluluğunu üstlenmemişti. Hizbullah ve İsrail 2006’da Lübnan Savaşı’nda çatışmıştı.

Hizbullah militanları 2013’ten bu yana Esat güçlerinin yanında savaşıyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden Enflasyonu Düşürme Yasasını İmzaladı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:36 0:00
XS
SM
MD
LG