Erişilebilirlik

Rusya'dan NATO'ya Tehdit


Ukrayna-Rusya çatışmasını betimleyen bir afiş

Moskova, Ukrayna parlamentosunun aldığı bağlantısız ülke statüsünü iptal kararı NATO üyeliğiyle sonuçlanırsa Atlantik askeri ittifakıyla tüm ilişkilerini keseceğini bildirdi

Rusya, NATO’nun Ukrayna’yı bir çatışma cephesi haline getirdiğini ve Ukrayna’nın ittifaka katılma umudu gerçekleşirse NATO ile kalan bağlarını keseceği tehditinde bulundu.

Savunma Bakan yardımcısı Anatoly Kyiv, Ukrayna parlamentosunun aldığı karar NATO üyeliğiyle sonuçlanırsa Moskova’nın buna karşılık vereceğini ve NATO ile tüm ilişkisini keseceğini açıkladı.

Ukrayna Parlamentosu, Salı günü Kiev’in bağlantısız ülke statüsünü iptal eden bir önergeyi büyük çoğunlukla onaylamıştı. Önerge, Ukrayna’ya NATO üyesi olma hedefi doğrultusunda bir adım olarak görülüyor.

Kiev, 2010’ da Rusya’nın baskısıyla bağlantısızlık statüsü getiren bir yasayı parlamentodan geçirmişti.Rusya bu şekilde Kiev’in herhangi bir ülke ya da bir örgütle müttefik olmasının önünü kapatmıştı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Rusya destekli ayrılıkçı milislere karşı savaşırken ülkesinin NATO’ya üye olarak Batı ile ittifak kurmak istediğini bildirdi.

Rusya Başbakanı Dmitry Medvedev Facebook sayfasında, Ukrayna’nın bağlantısızlık statüsünü kaldırması durumunda, Moskova’nın Ukrayna’yı askeri bir düşman olarak göreceği tehditinde bulundu.

Rusya destekli Ukrayna Cumhurbaşkanının devrilmesi ve Batı yanlısı yeni Cumhurbaşkanının seçilmesinden sonra, Ukrayna ile Rusya arasındaki ilişkiler gittikçe kötüleşti.

Ukrayna ve Batılı liderler Rusya’yı doğu Ukrayna’daki ayrılıkçı isyancılara ekonomik ve askeri destek vermekle suçluyorlar. Rusya suçlamaları kabul etmiyor.

Öteyandan Ukrayna, Rusya, Rusya yanlısı isyancılar ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği örgütü temsilcileri barış görüşmelerine yeniden başladı.

Beyaz Rusya’nın başkenti Minsk’te başlayan görüşmelerde Eylül’de varılan ve çatışmaları azaltan ateşkes anlaşmasını güçlendirme yolları aranıyor.

Görüşmelerde ağır silahların çekilmesi, esir takası ve doğu Ukrayna’ya insani yardım sevki konuları da ele alınıyor.

XS
SM
MD
LG