Erişilebilirlik

Rusya ve Çin'den Şam'a Yaptırıma Veto


Batılı ülkeler tarafından Şam rejimini kimyasal silah kullandığı gerekçesiyle cezalandırma amacıyla Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne sunulan karar tasarısı Çin ve Rusya tarafından veto edildi.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Gennady Gatilov, oylama öncesinde karar tasarısının Cenevre’deki barış görüşmelerine zarar vereceğini söylemişti.

Tasarıda, Şam rejimine helikopter satılmasına yasak getiriliyor, Suriye ordu komutanları “kara listeye” alınıyordu. Gatilov, “Bu yapıcı değil, karar tasarısının sunulması olumlu gidişatı tersine çevirir,” diyerek tasarıya neden karşı olduklarını açıklamıştı.

Türkiye ve Rusya öncülüğünde sağlanan ateşkese rağmen Suriye’de geçen hafta bombalı saldırılar ve hava operasyonları devam etti.

İki taraf birbirlerini suçluyor.

Gatilov, Suriye delegasyonu ile görüştüğünü, Çarşamba günü de muhaliflerle görüşeceğini katydetti.

Pazartesi günü muhalifler, Moskova’nın Şam’a baskı yapmasını istedi.

Gatilov, “Terörizmle mücadele öncelik ve Cenevre’de de diğer konularla birlikte gündemde olmalı” dedi.

Cenevre’deki müzakereler yeni anayasa, Birleşmiş Milletler gözetiminde seçimler ve adil bir yönetim konularına odaklanıyor.

Gatilov, görüşmelerdeki Suriye temsilcisi Beşar Caferi’yle görüştüklerini ve Suriyeli yetkilinin gündemdeki önerilere karşı olmadığını belirttiğini kaydetti. Bununla birlikte Gatilov, Caferi’nin terörizmin de gündemde olması gerektiğini söylediğini belirtti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 13 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:19 0:00
XS
SM
MD
LG